Հայաստանում մշակվում է զբոսավարների աշխատանքը թվայնացնող և զբոսաշրջիկների կյանքը հեշտացնող հավելված
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացմանը զուգահեռ մշակվում է նոր հավելված, որը հնարավորություն կտա թվայնացնել զբոսավարների աշխատանքը. հավելվածը զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտա ավելի հեշտ կողմնորոշվել ու գտնել վայրը, որտեղ ցանկանում են այցելել:
Memopin ստարտափի համահիմնադիր Կարեն Վարդազարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեց՝ Հայաստանում ակտիվ զարգանում է ներքին տուրիզմը, զարգացմամբ չի զիջում նաև ՏՏ ոլորտը, իսկ դրանց միաձուլմամբ մշակված նոր հավելվածը կարող է էլ ավելի մեծացնել զարգացման հնարավորությունները:
Համահիմնադիրը պատմեց՝ ինքն ու ընկերը ճանապարհորդության մեկնելիս նկատել են, որ շատ ժամանակ են ծախսում հասկանալու համար, թե ուր և ինչպես գնան: Սկսել են տարբեր գաղափարներ գեներացնել և իրագործել, որի արդյունքում զարգացրել են ստարտափի գաղափարը:
«Երազում էի լինել ռոքի հայրենիք Լոնդոնում, մեծ հաշվով «Փինք Ֆլոյդ» խմբի համար: Ֆուտբոլի համար ուզում էի Ամստերդամ, Միլան գնալ: Ամենացավալին այն է, որ մարդը գնում հասնում է այնտեղ ու ընկնում է Google քարտեզի ձեռքը, այսինքն` տեսնում ստանդարտ, ոչ անհատական առաջարկներ: Այստեղից էլ հանգեցինք այն գաղափարին, որ անհրաժեշտ է ունենալ քարտեզ, որտեղ հնարավոր կլինի պահպանել ցանկացածդ վայրը, տեսնել թե մոտակա հյուրանոցից ինչպես կարող ես հասնել քո նպատակակետին, նույնիսկ հնարավորություն ստեղծել մինչև ցանկացածդ վայրը հասնելը պահպանել բոլոր այն վայրերը, որոնք մտադիր ես այցելել»,- ասաց Վարդազարյանը:
Memopin ստարտափը ունի լայն հնարավորություններ, որի հիմնական գործառույթները երեքն են.
• հարթակ, որտեղ «սթորիթելերները», զբոսավարները պրակտիկ կերպով կարող են օգնել անկախ տուրիզմին բլոգփոստով, աուդիո կամ վիդեո տարբերակներով,
• այն հնարավորություն է տալիս հյուրանոցներին, հյուրատներին, ռեստորաններին ներկայանալ հարթակում,
• հավելվածը կարող է օգտակար լինել այն զբոսաշրջիկներին, ովքեր կոնկրետ վայրում իրենց հետաքրքրող զբաղմունք, հյուրանոց, հյուրատուն, ռեստորան, թանգարան և այլ անելիքներ են փնտրում:
Հիմնադրի դիտարկմամբ կարևոր է լոկալ զբոսավարների գիտելիքների, փորձառության, օգտակար խորհուրդների թվայնացումը: Եթե զբոսավարը օրական կտրվածքով կարող է սպասարկել 10 զբոսաշրջիկի, ապա, իր գիտելիքները թվայնացնելով, կարող է դրանք տրամադրել կամ վաճառել 100-ավոր զբոսաշրջիկների: Հարթակում հնարավոր է բրենդավորվել, ստանալ առանձին էջ, տարբերանշան:
Memopin-ը հարթակ է ստեղծարարների համար՝ վստահեցնում է հիմնադիրը: Աշխատում են տարբեր բլոգերների հետ, ովքեր օգտվում են իրենց մատուցած ծառայություններից, իրենք էլ, իրենց հերթին, ավտոմատ կերպով գովազդվում են տվյալ բլոգերի «Յութուբ»-ի կամ այլ հարթակներում:
«Եթե մենք չկանք բլոգերի ձեռքի տակ, ինքն օգտագործելու է Google քարտեզը և ինչ-որ գումար է աշխատելու այդ ռեստորաններից: Եթե բլոգերն օգտագործի մեր հավելվածը, շատ հավանական է, որ հետևորդները ավելի հետաքրքրվեն տվյալ ռեստորաններով, իսկ բլոգերն էլ ավելի շատ գումար կվաստակի: Մենք ապահովելու ենք բիզնեսի և «սթորիթելերի» կապը: Այս ծառայության համար պետք է մեզ վճարեն 7-10 դոլար»,- առանձնացրեց հիմնադիրը:
Memopin-ում տարբեր հյուրատները, ռեստորանները, հյուրանոցներն ու սրճարանները կարող են ստեղծել իրենց մարքեթինգային ռազմավարությունը: Հարթակը հնարավորություն է տալիս ներկայացնել ինքդ քեզ, քո հարակից տարածքում գտնվող զվարճանքի վայրերը: Այս ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ամսական 10-15 դոլար վճարել:
«Շատ հաճախ մարդիկ հյուրանոց են գնում, փորձում են հասկանալ թե ինչ հետաքրքիր թանգարաններ, ռեստորաններ կան տարածքում: Իրենց հարցերին հիմնականում պատասխանում են հյուրանոցի ընդունարանի աշխատակիցները: Կարևոր է, որ 21-րդ դարում մարդիկ չունենան այդ խնդիրը: Փորձում ենք մեր հավելվածի միջոցով տալ այն բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք հնարավոր է առաջանան զբոսաշրջիկի մոտ: Քարտեզն այս ծառայության համար գումար չի պահանջում»,- նշեց Վարդազարյանը:
Հիմա աշխատում են Memopin-ի վեբ տարբերակի վրա, շուտով այն պատրաստ կլինի նաև Android և iOS համակարգերի համար: Memopin-ը միջազգային Extraordinary Travel Festival-ի գլխավոր հովանավորն է: Այն կայանալու է հոկտեմբերին: Հիմնադրի խոսքով` հենց այդ ժամանակ հնարավոր կլինի ծանոթանալ հավելվածի հնարավորություններին:
Վարդազարյանը ընդգծում է՝ տուրիզմի կոմիտեն դրական է արձագանքել իրենց հարթակի գաղափարին: Հիմնադրի խոսքով իրենց արտադրանքը մեծ հնարավորություններ ունի համաշխարհային շուկա դուրս գալու համար:

В Армении разрабатывается приложение оцифровки работы гидов, которое облегчит и ориентировку туристов
Наряду с развитием туризма и информационных технологий в Армении разрабатывается новое приложение, которое позволит оцифровать работу гидов и даст туристам возможность лучшей ориентировки и нахождения места, которое они желают посетить.
Соучредитель стартапа «Memopin» Карен Вардазарян в беседе с «Арменпресс» подчеркнул, что в Армении активно развивается внутренний туризм, не уступает в развитии и ИТ-сфера, а новое приложение, разработанное путем их слияния, увеличит возможности их развития.
Соучредитель рассказал, что когда они с другом отправились в путешествие, они потратили много времени, пытаясь понять, куда и как идти. Они начали генерировать и реализовывать различные идеи, в результате чего у них родилась идея стартапа.
«Я мечтал побывать на родине рока в Лондоне, в основном ради группы «Pink Floyd». Ради футбола хотел поехать в Амстердам, Милан. Самое худшее, что человек, приезжая туда, попадает в руки Google карт, то есть видит стандартные, неперсонифицированные предложения. Исходя из этого, мы пришли к мысли, что необходимо иметь карту, на которой можно сохранить любое место, посмотреть, как можно добраться до пункта назначения из ближайшего отеля, даже создать возможность сохранять все места, которые вы собираетесь посетить, до достижения этих мест», - рассказал Вардазарян.
Стартап «Memopin» имеет большие возможности, у него три основные функции:
Платформа, на которой «рассказчики», гиды могут на практике помочь независимому туризму с помощью сообщений в блогах, аудио или видео опций;
Это позволит отелям, гостевым домам, ресторанам появляться на платформе.
Приложение может быть полезно для туристов, которые ищут мероприятия, отели, гостевые дома, рестораны, музеи и другие вещи, которые их интересуют в конкретном месте.
По словам основателя, важно оцифровывать знания, опыт и полезные советы местных гидов. Если гид может ежедневно обслуживать 10 туристов, то, оцифровав свои знания, он сможет предоставить или продать их сотням туристов. Есть также возможность зарегистрировать на платформе бренд, получить отдельную страницу и логотип.
Memopin - это платформа для креативных людей, уверяет ее основатель. Работая с различными блогерами, которые пользуются их услугами, они автоматически рекламируют их на YouTube или других платформах этого блогера.
«Если нас не будет под рукой блогера, он воспользуется картой Google и заработает на этих ресторанах. Если блогер использует наше приложение, то, скорее всего, фолловеры будут больше интересоваться ресторанами, а блогер заработает больше денег. Мы обеспечим связь между бизнесом и «рассказчиками». За эту услугу нам будут платить 7-10 долларов», - представил основатель стартапа.
Различные гостевые дома, рестораны, отели и кафе в Memopin смогут создавать свои маркетинговые стратегии. Платформа позволит им представить и себя и развлекательные заведения в этом районе. Чтобы воспользоваться этой услугой, нужно платить 10-15 долларов в месяц.
«Очень часто люди заходят в отель, пытаются понять, какие интересные музеи и рестораны есть в этом районе. На их вопросы в основном отвечает персонал стойки регистрации отеля. Важно, чтобы у людей в 21 веке не было этой проблемы. Мы, посредством нашего приложения, постараемся дать ответы на все вопросы, которые могут возникнуть у туриста. Карта не требует оплаты этой услуги», - сказал Вардазарян.
В настоящее время идет работа над веб-версией Memopin, скоро она будет готова и для систем Android и iOS. Memopin является генеральным спонсором Международного фестиваля Extraordinary Travel Festival. Он состоится в октябре. По словам основателя, тогда же можно будет ознакомиться с возможностями приложения.
Карен Вардазарян подчеркивает, что Комитет по туризму положительно отнесся к идее их платформы. По словам основателя, их продукция имеет большие возможности для выхода на мировой рынок.