Հայաստանում մշակվում է զբոսավարների աշխատանքը թվայնացնող և զբոսաշրջիկների կյանքը հեշտացնող հավելված
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացմանը զուգահեռ մշակվում է նոր հավելված, որը հնարավորություն կտա թվայնացնել զբոսավարների աշխատանքը. հավելվածը զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կտա ավելի հեշտ կողմնորոշվել ու գտնել վայրը, որտեղ ցանկանում են այցելել:
Memopin ստարտափի համահիմնադիր Կարեն Վարդազարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեց՝ Հայաստանում ակտիվ զարգանում է ներքին տուրիզմը, զարգացմամբ չի զիջում նաև ՏՏ ոլորտը, իսկ դրանց միաձուլմամբ մշակված նոր հավելվածը կարող է էլ ավելի մեծացնել զարգացման հնարավորությունները:
Համահիմնադիրը պատմեց՝ ինքն ու ընկերը ճանապարհորդության մեկնելիս նկատել են, որ շատ ժամանակ են ծախսում հասկանալու համար, թե ուր և ինչպես գնան: Սկսել են տարբեր գաղափարներ գեներացնել և իրագործել, որի արդյունքում զարգացրել են ստարտափի գաղափարը:
«Երազում էի լինել ռոքի հայրենիք Լոնդոնում, մեծ հաշվով «Փինք Ֆլոյդ» խմբի համար: Ֆուտբոլի համար ուզում էի Ամստերդամ, Միլան գնալ: Ամենացավալին այն է, որ մարդը գնում հասնում է այնտեղ ու ընկնում է Google քարտեզի ձեռքը, այսինքն` տեսնում ստանդարտ, ոչ անհատական առաջարկներ: Այստեղից էլ հանգեցինք այն գաղափարին, որ անհրաժեշտ է ունենալ քարտեզ, որտեղ հնարավոր կլինի պահպանել ցանկացածդ վայրը, տեսնել թե մոտակա հյուրանոցից ինչպես կարող ես հասնել քո նպատակակետին, նույնիսկ հնարավորություն ստեղծել մինչև ցանկացածդ վայրը հասնելը պահպանել բոլոր այն վայրերը, որոնք մտադիր ես այցելել»,- ասաց Վարդազարյանը:
Memopin ստարտափը ունի լայն հնարավորություններ, որի հիմնական գործառույթները երեքն են.
• հարթակ, որտեղ «սթորիթելերները», զբոսավարները պրակտիկ կերպով կարող են օգնել անկախ տուրիզմին բլոգփոստով, աուդիո կամ վիդեո տարբերակներով,
• այն հնարավորություն է տալիս հյուրանոցներին, հյուրատներին, ռեստորաններին ներկայանալ հարթակում,
• հավելվածը կարող է օգտակար լինել այն զբոսաշրջիկներին, ովքեր կոնկրետ վայրում իրենց հետաքրքրող զբաղմունք, հյուրանոց, հյուրատուն, ռեստորան, թանգարան և այլ անելիքներ են փնտրում:
Հիմնադրի դիտարկմամբ կարևոր է լոկալ զբոսավարների գիտելիքների, փորձառության, օգտակար խորհուրդների թվայնացումը: Եթե զբոսավարը օրական կտրվածքով կարող է սպասարկել 10 զբոսաշրջիկի, ապա, իր գիտելիքները թվայնացնելով, կարող է դրանք տրամադրել կամ վաճառել 100-ավոր զբոսաշրջիկների: Հարթակում հնարավոր է բրենդավորվել, ստանալ առանձին էջ, տարբերանշան:
Memopin-ը հարթակ է ստեղծարարների համար՝ վստահեցնում է հիմնադիրը: Աշխատում են տարբեր բլոգերների հետ, ովքեր օգտվում են իրենց մատուցած ծառայություններից, իրենք էլ, իրենց հերթին, ավտոմատ կերպով գովազդվում են տվյալ բլոգերի «Յութուբ»-ի կամ այլ հարթակներում:
«Եթե մենք չկանք բլոգերի ձեռքի տակ, ինքն օգտագործելու է Google քարտեզը և ինչ-որ գումար է աշխատելու այդ ռեստորաններից: Եթե բլոգերն օգտագործի մեր հավելվածը, շատ հավանական է, որ հետևորդները ավելի հետաքրքրվեն տվյալ ռեստորաններով, իսկ բլոգերն էլ ավելի շատ գումար կվաստակի: Մենք ապահովելու ենք բիզնեսի և «սթորիթելերի» կապը: Այս ծառայության համար պետք է մեզ վճարեն 7-10 դոլար»,- առանձնացրեց հիմնադիրը:
Memopin-ում տարբեր հյուրատները, ռեստորանները, հյուրանոցներն ու սրճարանները կարող են ստեղծել իրենց մարքեթինգային ռազմավարությունը: Հարթակը հնարավորություն է տալիս ներկայացնել ինքդ քեզ, քո հարակից տարածքում գտնվող զվարճանքի վայրերը: Այս ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ամսական 10-15 դոլար վճարել:
«Շատ հաճախ մարդիկ հյուրանոց են գնում, փորձում են հասկանալ թե ինչ հետաքրքիր թանգարաններ, ռեստորաններ կան տարածքում: Իրենց հարցերին հիմնականում պատասխանում են հյուրանոցի ընդունարանի աշխատակիցները: Կարևոր է, որ 21-րդ դարում մարդիկ չունենան այդ խնդիրը: Փորձում ենք մեր հավելվածի միջոցով տալ այն բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք հնարավոր է առաջանան զբոսաշրջիկի մոտ: Քարտեզն այս ծառայության համար գումար չի պահանջում»,- նշեց Վարդազարյանը:
Հիմա աշխատում են Memopin-ի վեբ տարբերակի վրա, շուտով այն պատրաստ կլինի նաև Android և iOS համակարգերի համար: Memopin-ը միջազգային Extraordinary Travel Festival-ի գլխավոր հովանավորն է: Այն կայանալու է հոկտեմբերին: Հիմնադրի խոսքով` հենց այդ ժամանակ հնարավոր կլինի ծանոթանալ հավելվածի հնարավորություններին:
Վարդազարյանը ընդգծում է՝ տուրիզմի կոմիտեն դրական է արձագանքել իրենց հարթակի գաղափարին: Հիմնադրի խոսքով իրենց արտադրանքը մեծ հնարավորություններ ունի համաշխարհային շուկա դուրս գալու համար:

New app digitizing work of tour guides and making life easier for tourists being developed in Armenia
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. In line with developing tourism sector and IT industry, Armenia is also creating a new app that will enable to digitize the work of tour guides and will allow tourists to easily find the place they want to visit.
In an interview to Armenpress, Memopin startup co-founder Karen Vardazaryan said that domestic tourism, as well as IT industry, are actively developing in Armenia, and the new app involving both could further increase the development opportunities.
He said that the idea arose when he and his friend noticed during a travel that they spend a lot of time for understanding where to go and how. They have started generating and implementing different ideas, and as a result the idea of the startup was born.
“I dreamed of visiting London, the home of rock, mostly for the Pink Floyd rock band. I wanted to go to Amsterdam and Milan for football. The most painful thing is that a person visits there and starts using Google map, in other words, he/she sees standard, non-personal offers. Thus, we started thinking of having a map where you can save any place you want, see how you get to your destination from the nearest hotel, even have an opportunity to save all the places you plan to visit before arriving at the place you want”, he said.
Memopin startup has broad opportunities, with three main functions:
• a platform where “storytellers”, tour guides can practically help independent tourism via blog posts, audio or video options
• it allows hotels, guest houses and restaurants to appear on the platform
• the app could be useful for tourists who are looking for activities, a hotel, a guest house, a restaurant, a museum, etc, in a specific place
Karen Vardazaryan attaches importance to the digitization of the tour guides’ knowledge, experience and useful advice. If a tour guide can serve 10 tourists daily, with digitization of knowledge, he/she could provide them or sell it to 100s of tourists. The platform allows to be branded, get a separate page and a logo.
The co-founder of Memopin said they are working with different bloggers who use their services, and they are automatically advertised at the YouTube channel or other platforms of that particular blogger.
“If a blogger does not have our platform, he /she will use the Google map and will earn some money from that restaurants. But if a blogger uses our app, it’s highly likely that the followers will be more interested in that restaurants, and the blogger will earn much more money. We will ensure the connection between business and a “storyteller”. We must be paid 7-10$ for this service”, he said.
At Memopin, different hotels, restaurants, guest houses and cafes can create their marketing strategy. The platform enables to present yourself and the nearby entertainment places. This service costs 10-15$ per month.
“Very often people visit a hotel, try to understand what interesting museums or restaurants there are in the territory. And they mostly get the answers from the receptionists of the hotel. But in the 21st century people must not have this problem. And with our app we are trying to give the answers of all the questions that a tourist may have. The map doesn’t require money for this service”, Karen Vardazaryan said.
Currently, they were working on the 6 versions of Memopin, it will soon be available for Android and iOS. Memopin is the main sponsor of Extraordinary Travel Festival. It will take place in October. Karen Vardazaryan said that people will have a chance to get acquainted with the opportunities of the app during this event.
He said that the Tourism Committee approved their idea. Vardazaryan added that their product has great opportunities to enter a global market.