ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հունիսի 6-7-ը Լոռու մարզում էր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀվարչապետիտիկինԱննաՀակոբյանը հունիսի 6-7-ը այցելել է Լոռու մարզ, որտեղ մեկ տասնյակից ավելի պաշտոնական և մասնավոր հանդիպումներ է ունեցել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Աննա Հակոբյանի այցը Լոռու մարզ սկսվել է Վանաձորից: Առաջին կանգառը Վանաձորի բժշկական կենտրոնն էր, որտեղ նրան դիմավորել են Լոռու մարզպետը, Վանաձորի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, բուժկենտրոնի տնօրենը:
Բուժկենտրոնի անձնակազմն Աննա Հակոբյանին ուղեկցել է Վանաձորի ծննդատուն, որտեղ 3 օրում ծնվել է 23 երեխա` 16 տղա և 7 աղջիկ: Վարչապետի տիկինը տեսակցել է բոլոր նորածիններին:
Նրանց մայրերին նվիրելով ծաղկեփունջ` Աննա Հակոբյանն ընդգծել է, որ ծնողներից է կախված իրենց երեխաների ապագան և հույս հայտնել, որ նրանք մեծ ուշադրություն կդարձնեն իրենց զավակների առողջությանն ու կրթությանը։
Աննա Հակոբյանին ներկայացվել է նաև Վանաձորի բժշկական կենտրոնի նորաբաց ֆիզիոթերապիայի բաժանմունքը: Այն գործում է այս տարվա փետրվարից և վերազինվել է «Ազնավուր» հիմնադրամի աջակցությամբ: Բաժանմունքը պատերազմի մասնակիցների համար ծառայում է որպես վերականգնողական կենտրոն, քաղաքացիական անձանց նույնպես մատուցվում են ծառայություններ: Այն վերազինված է եվրոպական բարձր ստանդարտներին համապատասխանող լավագույն սարքավորումներով: Բաժանմունքի վարիչ Արթուր Մխիթարյանի խոսքով` այն իր հնարավորություններով Հայաստանում երկրորդն է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնից հետո:
Լոռու մարզ այցելության հաջորդ կետը Դարպաս գյուղն էր, որտեղ վարչապետի տիկինը հանդիպել է 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Կարեն Ավետյանի ընտանիքի հետ։ Աննա Հակոբյանին դիմավորել է Կարենի մայրը և նրան ուղեկցել որդու սենյակ։ 56-ամյա Կարինե Դալլաքյանն օրվա մեծ մասն անց է կացնում որդու սենյակում, որտեղ ամեն ինչ դասավորված է, սենյակի ամեն անկյուն Կարենին է հիշեցնում։ Նրա լուսանկարները, ստացած մեդալներն ու գրառումները Կարինե Դալլաքյանն աչքի լույսի պես է պահում։ Ամեն լուսանկար ու Կարենին պատկանող յուրաքանչյուր իր մի մեծ պատմություն է պարունակում։ Իրար կողք կողքի շարված իրերը և Կարենի թողած հուշերը մայրը բոլոր մանրամասներով ներկայացրել է վարչապետի տիկնոջը։
Կարեն Ավետյանի զորացրվելուն մնացել էր 3 ամիս: Դաստիրակված, հայրենասեր, շատ լավ տղա և մարզիկ. 44-օրյա պատերազմի մասնակցի մասին խոսելիս բոլորը միաբերան այս բնութագրումներն են տալիս:

YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Anna Hakobyan, spouse of the Armenian Prime Minister, visited Lori province on June 6-7 where she held more than 10 official and private meetings.
The visit started in Vanadzor town, particularly in the Vanadzor medical center where Anna Hakobyan was welcomed by the Governor of Lori, the acting mayor of Vanadzor and the director of the hospital.
Anna Hakobyan visited the maternity hospital in the town. Meeting with the parents of new-born babies, Anna Hakobyan said that the future of children depends on their parents, expressing hope that they will pay great attention to the health and education of their children.
Anna Hakobyan was also introduced on the new physiotherapy department at the medical center. The center is operating since February this year and has been renovated with the support of the Aznavour Foundation. The department serves as a rehabilitation center for the war participants, however, it also provides services to civilians. The department is equipped with the latest equipment meeting the highest European standards. According to the head of the department Artur Mkhitaryan, the center is the second in Armenia with its capacities, after the Soldier’s House rehabilitation center.
The next station was Darpas village where Anna Hakobyan met with the family of serviceman Karen Avetyan fallen at the 2020 Artsakh war. Karen’s mother welcomed Anna Hakobyan and accompanied her to her son’s bedroom. Karen Avetyan was the only child of the family.