Բունդեսթագի պատգամավորը ԼՂ հակամարտության քաղաքական լուծում գտնելու անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Բունդեսթագի «Ազատ դեմոկրատներ» խմբակցության պատգամավոր Թիլ Մանսմանն ընդգծում է, որ հարկավոր է գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական լուծում։ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Մանսմանը նշեց, որ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցություններում։
«Որպես Մինսկի խմբի անդամ՝ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում՝ հաշվի առնելով նաև 2020 թվականին սկսված և մինչև նոյեմբեր շարունակված ռազմական բախումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Գերմանիան գտնում է, որ հարկավոր է գտնել հակամարտության քաղաքական լուծում: Բախումներից հետո Գերմանիան Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության մակարդակով ընդհանուր առմամբ 2 միլիոն եվրոյի հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերել»,- նշել է պատգամավորը:
Մանսմանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկխոսությանը՝ շեշտելով, որ երկարաժամկետ նպատակը միշտ պետք է լինի խաղաղ գոյակցությունը: «Որքան էլ թշնամական լինեն Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները, մենք բախվում ենք մի իրականության, երբ և՛ Հայաստանը, և՛ Թուրքիան ավելի փոխկապակցված են դառնում գլոբալիզացիայի պայմաններում: Հայաստանը պետք է բաց մնա խաղաղության և առևտրի զարգացման համար»,- ասել է Մանսմանը:

Bundestag MP sees need for finding political solution to Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Member of the German Bundestag Till Mansmann says it is necessary to find a political solution to the Nagorno Karabakh conflict.
In an interview to ARMENPRESS, the Bundestag MP said Germany supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the negotiations over the NK conflict.
“As a member of the Minsk Group, Germany supports the efforts of the Minsk Group Co-Chairs in the negotiations for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, taking into account also the military clashes which started between Armenia and Azerbaijan in 2020 and lasted until November. Germany believes that it is necessary to find a political solution to the conflict. Following the clashes Germany has provided a total of 2 million Euro humanitarian aid at the level of the International Committee of Red Cross”, the MP said.
Till Mansmann also commented on the ongoing dialogue between Armenia and Turkey aimed at the normalization of the relations, stating that the long-term goal must always be the peaceful coexistence. “No matter how hostile the relations between Armenia and Turkey are, we face a reality when both Armenia and Turkey become more interconnected in conditions of globalization. Armenia should remain open for development of peace and trade”, he said.