Ձևակերպումների շուրջ կողմերի միջև hամաձայնություն ձեռք չի բերվել. Փաշինյանը՝ Բրյուսելում եռակողմ հանդիպման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքում ԼՂ հիմնախնդրի հարցով հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև ձևակերպումների շուրջ համաձայնություն ձեռք չի բերվել, և ԵԽ նախագահը որոշել է հնչեցնել մեկնաբանություններ, որոնք, իր տեսակետով, հնարավորինս շատ էլեմենտներ կարտահայտեին երկու կողմերի դիրքորոշումներից ձևակերպումների շուրջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի հարցին:
Պատգամավորը մեջբերում արեց Բրյուսելի հանդիպումից հետո ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունից. «Ես նաև երկու ղեկավարների առաջ շեշտեցի, որ անհրաժեշտ է անդրադառնալ Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներին և անվտանգությանը»:
Ըստ Եղոյանի՝ հայկական մեդիատիրույթում այս խոսքերը տարբեր կերպ են մեկնաբանվել: «Շահարկվեց նաև, թե սա նշանակում է, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը դուրս է մղվում օրակարգից, թե ԵՄ-ն ևս չի դիտարկում Արցախի առանձին կարգավիճակի հնարավորությունը, սա հետնահանջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի օրակարգից»,-ասաց Եղոյանը:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից առնվազն երկուսը ողջունել և աջակցել են այդ բանակցություններին, քննարկումներին: Եվ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող հանդիսացող երկիրը վերահաստատել է այն սկզբունքները, որոնք դրված են ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման գործում: Վարչապետը նաև հիշեցրեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահող հանդիսացող ՌԴ-ի նախագահի հետ երկկողմ հայտարարության մեջ արձանագրվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման կարևորությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության պոտենցիալի օգտագործումն այդ առումով:
«Բրյուսելում Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի է ունեցել շատ լուրջ քննարկում, և այդ քննարկման արդյունքներով արձանագրվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի դիրքորոշումների տարբերությունները»,-ասաց վարչապետը:
Նա ընդգծեց՝ ընդ որում այդ տարբերություններն արտահայտված են հրապարակայնորեն. Ադրբեջանը համարում է, որ ԼՂ-ի հիմնախնդիրը լուծված է, ՀՀ-ն համարում է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը լուծված չէ:
«Եվ խաղաղության բանակցությունների հնարավոր համատեքստում, գիտեք, որ Ադրբեջանը ներկայացրել է իր 5 սկզբունքները, մենք էլ ներկայացրել ենք մեր դիտարկումներն ու օրակարգն այդ կապակցությամբ և ասել ենք, որ այդ հենքի վրա պետք է տեղի ունենան բանակցություններ: Մեր առաջադրած սկզբունքներով արձանագրված է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը, իրավունքները և ԼՂ վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը: Եվ քանի որ քննարկումների արդյունքում համաձայնություն չի ձևակերպվել կողմերի միջև ձևակերպումների շուրջ, ԵԽ նախագահը որոշել է իր կողմից անել մեկնաբանություններ, որոնք, իր տեսակետով, հնարավորինս շատ էլեմենտներ կարտահայտեն երկու կողմերի դիրքորոշումներից: Թե ինչքանով է դա ստացվել, ինչքանով է ճշգրիտ, այլ հարց է: Այլ բան, որ մենք մեր դիրքորոշումներն արտահայտել ենք, և այդ դիրքորոշումների մեջ, բնականաբար, որևէ փոփոխություն չկա: Եվ մենք շարունակելու ենք հետևողականորեն գնալ այդ ճանապարհով»,-ասաց Փաշինյանը:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRES. As a result of the meeting of the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the European Council Charles Michel and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev in Brussels, no agreement was reached between the Armenian and Azerbaijani sides over the formulations on Nagorno Karabakh conflict, and the President of the European Council decided to make comments that, in his opinion, would express as many elements as possible about the positions of both sides over formulations, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the National Assembly during the parliament-Cabinet Q&A session, answering the question of MP from Civil Contract Party Arman Yeghoyan.
The MP quoted the statement of the President of the European Council Charles Michel after the meeting in Brussels, saying "I also stressed to the two leaders that it is necessary to address the rights and security of the ethnic Armenian population of Karabakh."
According to Yeghoyan, these words have been interpreted differently in the Armenian media. "It was speculated that this means that Artsakh's right to self-determination remains out of the agenda, that the EU does not consider the possibility of a separate status for Artsakh, this is a step back from the agenda of the OSCE Minsk Group," Yeghoyan said.
Pashinyan reminded that at least two of the OSCE Minsk Group Co-chair countries welcomed and supported those talks and discussions. The Prime Minister reminded that the bilateral statement with the Russian President, which is also an OSCE Minsk Group Co-chair country, noted the importance of the Nagorno-Karabakh conflict settlement and the use of the potential of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format for that.
"A very serious discussion on the Karabakh issue took place in Brussels, and as a result of that discussion, the differences between the positions of Armenia and Azerbaijan were registered," the Prime Minister said.
He emphasized that those differences are expressed publicly. Azerbaijan considers that the Nagorno-Karabakh conflict is resolved, Armenia considers that the Nagorno-Karabakh conflict is not resolved.
"And in the possible context of the peace talks, you know that Azerbaijan has presented its 5 principles, and we have presented our observations and agenda in this regard. We have said that talks should be held on that basis. With the principles we have brought forward, the security and rights of the Armenians of Nagorno Karabakh and the clarification of the final status of Nagorno-Karabakh are recorded. And since as a result of the discussions no agreement was reached between the parties, the President of the Council of Europe decided to make comments that, in his opinion, would reflect as many elements as possible from the positions of both sides. And since as a result of the discussions no agreement was reached between the parties, the President of the European Council decided to make comments that, in his opinion, would reflect as many elements as possible from the positions of both sides. It’s another question how accurate it was. We have expressed our positions, of course, there are no changes in those positions. And we will continue to consistently follow that path," Pashinyan said.