Ադրբեջանցի դիվերսանտ Շահբազ Գուլիևը պնդում է, որ 2014-ին իրեն Քարվաճառ դիվերսիայի է ուղարկել փոխվարչապետ Ալի Հասանովը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2014-2020 թվականներին բանտարկված Ադրբեջանցի դիվերսանտ Շահբազ Գուլիևը ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնել 2014 թվականին Քարվաճառում իրականացրած դիվերսիոն գործողությունների մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Շահբազ Գուլիևը «Xural TV»-ի ուղիղ եթերում պնդել է, որ իրեն և Դիլհամ Ասկերովին Քարվաճառ են ուղարկել Ադրբեջանի այն ժամանակվա փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հրամանով։
«Մեզ Քարվաճառ ուղարկեցին հենց Ալի Հասանովի սենյակից։ Նրանք մեզ զենք, նռնակներ տվեցին ու ճանապարհեցին։ Նրանք կանչեցին ինձ ու ասացին՝ «Պետությունը քո կարիքն ունի»: Սկզբում ցանկանում էին ինձ միայնակ ուղարկել։ Ես ասացի՝ «Դիլհամն այդ վայրերն ավելի լավ գիտի»։ Այն ժամանակ Դիլհամը Շամքիրում ոստիկանների հետ խնդիրներ ուներ։ Նրան հանեցին բանտից ու ստիպեցին ուղեկցել ինձ»,- ասել է Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ ձայներիզը, որը նա մի անգամ ցույց է տվել Հասանովին, ավելի ուշ նրան հայերն են ցույց տվել, երբ արդեն ձերբակալվել էր Արցախում։
2014 թվականի հունիսի 29-ին զինված վիճակում ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևն ապօրինաբար հատել էին Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը, այնուհետև առևանգել և սպանել են 17-ամյա քարվաճառցի Սմբատ Ցականյանին։ Ասկերովին ու Գուլիևին ուղեկցել է երրորդ անձ՝ Հասան Հասանովը, ով Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի վրա սպանել էր ՀՀ բանակի մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և լրջորեն վիրավորել է նրա ուղեկից Կարինե Դավթյանին։ Ասկերովն ու Գուլիևը ձերբակալվել են Արցախի ոստիկանության և զինված ուժերի համատեղ գործողությունների արդյունքում, իսկ Հասանովը սպանվել է Պաշտպանության բանակի դիրքապահների հետ փոխհրաձգության հետևանքով։ Արցախի դատարանն Ասկերովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանների համաձայն՝ 2020-ի դեկտեմբերի 14-ին հայկական կողմն հանձնել է Ասկերովին և Գուլիևին գերիների փոխանակման շրջանակում:

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The two Azerbaijani saboteurs who had crossed into Artsakh in 2014 and murdered a 17-year-old and a soldier have confessed that they were acting on the orders of the then-Azeri deputy Prime Minister Ali Hasanov.
Saboteurs Shahbaz Guliyev and Dilham Askerov, heavily armed, illegally crossed into Artsakh’s Karvajar on June 29, 2014. They kidnapped and murdered 17-year old Smbat Tsakanyan, an Armenian resident of Karvajar. Guliyev and Askerov had a third accomplice, Hasan Hasanov, who was shot dead during an armed confrontation with Artsakh security forces. Hasanov killed an Armenian serviceman, Major Sargis Abrahamyan, and seriously wounded a civilian woman – Karine Davtyan – on the Vardenis-Martakert highway.
Askerov and Guliyev were eventually apprehended by Artsakh security forces. An Artsakh court sentenced Askerov to life in prison, while Guliyev received a 22-year sentence.
Both were denying the charges and their narrative on how they appeared in Artsakh was that they wanted “to visit the grave of their family members”.
As part of the 2020 November 9 trilateral statement terms, both Askerov and Guliyev were handed over to Azerbaijan in prisoner exchange.
In a 2020 May18 live interview with the Azeri Xural TV, Guliyev admitted that they were sent to Karvajar at the orders of the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Ali Hasanov.
“We were sent to Karvajar from Ali Hasanov’s office. They gave us weapons, grenades and sent us. They called us and said ‘the state needs you’. Initially they wanted to send me alone. I said ‘Dilham knows that territories better’. At that time, Dilham had problems with the police in Shamkir. He was released from jail and forced him to accompany me,” Guliyev said.