Ադրբեջանցի դիվերսանտ Շահբազ Գուլիևը պնդում է, որ 2014-ին իրեն Քարվաճառ դիվերսիայի է ուղարկել փոխվարչապետ Ալի Հասանովը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2014-2020 թվականներին բանտարկված Ադրբեջանցի դիվերսանտ Շահբազ Գուլիևը ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնել 2014 թվականին Քարվաճառում իրականացրած դիվերսիոն գործողությունների մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Շահբազ Գուլիևը «Xural TV»-ի ուղիղ եթերում պնդել է, որ իրեն և Դիլհամ Ասկերովին Քարվաճառ են ուղարկել Ադրբեջանի այն ժամանակվա փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հրամանով։
«Մեզ Քարվաճառ ուղարկեցին հենց Ալի Հասանովի սենյակից։ Նրանք մեզ զենք, նռնակներ տվեցին ու ճանապարհեցին։ Նրանք կանչեցին ինձ ու ասացին՝ «Պետությունը քո կարիքն ունի»: Սկզբում ցանկանում էին ինձ միայնակ ուղարկել։ Ես ասացի՝ «Դիլհամն այդ վայրերն ավելի լավ գիտի»։ Այն ժամանակ Դիլհամը Շամքիրում ոստիկանների հետ խնդիրներ ուներ։ Նրան հանեցին բանտից ու ստիպեցին ուղեկցել ինձ»,- ասել է Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ ձայներիզը, որը նա մի անգամ ցույց է տվել Հասանովին, ավելի ուշ նրան հայերն են ցույց տվել, երբ արդեն ձերբակալվել էր Արցախում։
2014 թվականի հունիսի 29-ին զինված վիճակում ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևն ապօրինաբար հատել էին Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը, այնուհետև առևանգել և սպանել են 17-ամյա քարվաճառցի Սմբատ Ցականյանին։ Ասկերովին ու Գուլիևին ուղեկցել է երրորդ անձ՝ Հասան Հասանովը, ով Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի վրա սպանել էր ՀՀ բանակի մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և լրջորեն վիրավորել է նրա ուղեկից Կարինե Դավթյանին։ Ասկերովն ու Գուլիևը ձերբակալվել են Արցախի ոստիկանության և զինված ուժերի համատեղ գործողությունների արդյունքում, իսկ Հասանովը սպանվել է Պաշտպանության բանակի դիրքապահների հետ փոխհրաձգության հետևանքով։ Արցախի դատարանն Ասկերովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանների համաձայն՝ 2020-ի դեկտեմբերի 14-ին հայկական կողմն հանձնել է Ասկերովին և Գուլիևին գերիների փոխանակման շրջանակում:

Диверсант Гулиев признался, что пошел на диверсию в Карвачар по приказу вице-премьера Азербайджана
Азербайджанский диверсант Шахбаз Гулиев, который находился в заключении в Арцахе в 2014-2020 годах, представил примечательную информацию о диверсионных операциях в Карвачаре в 2014 году. Как сообщает Арменпресс, Шахбаз Гулиев в прямом эфире телеканала «Xural TV» заявил, что его и Дильхама Аскерова отправили в Карвачар по приказу тогдашнего вице-премьера Азербайджана Али Гасанова.
«Нас отправили в Карвачар из кабинета Али Гасанова. Дали нам оружие, гранаты и отправили в путь. Меня позвали и сказали: «Ты нужен государству». Сначала они хотели отправить меня одного. Я сказал: «Дильхам лучше знает эти места». В то время у Дильхама были проблемы с полицией в Шамкире. Его вывели из тюрьмы и заставили сопровождать меня», — сказал Гулиев.
29 июня 2014 г. вооруженные азербайджанцы Дильхам Аскеров и Шахбаз Гулиев незаконно пересекли государственную границу Республики Арцах, после чего похитили и убили 17-летнего жителя Карвачара Смбата Цаканяна. Аскерова и Гулиева сопровождал третий человек, Гасан Гасанов, убивший майора Саргиса Абрамяна на трассе Варденис-Мартакерт и серьезно ранивший его спутницу Карине Давтян. Аскеров и Гулиев были задержаны в результате совместной операции полиции и вооруженных сил Арцаха, а Гасанов убит в перестрелке. Арцахский суд приговорил Аскерова к пожизненному заключению, а Гулиева - к 22 годам лишения свободы.
Согласно условиям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, 14 декабря 2020 года армянская сторона в рамках обмена пленными передала Аскерова и Гулиева Азербайджану.