Ֆրանսիայի Մոնպելիեի քաղաքապետարանին հարող ընդարձակ զբոսայգին անվանակոչվել է Հայաստանի անունով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի նշան հայ-ֆրանսիական բարեկամության՝ Ֆրանսիայի Մոնպելիեի քաղաքապետարանին հարող ընդարձակ զբոսայգին անվանակոչվել է Հայաստանի անունով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ այգու հանդիսավոր բացումը կատարվել է Մոնպելիեի քաղաքապետ Միքայել Դըլաֆոսի և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի կողմից։ Ելույթներով հանդես են եկել Մոնպելիեի քաղաքապետը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանը, Մոնպելիեի Հայկական ընկերակցության հիմնադիր և պատվավոր նախագահ, Մոնպելիեի Պոլ-Վալերի համալսարանի պրոֆեսոր Ժերար Դեդեյանը, ինչպես նաև Մոնպելիեի հայկական համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ Գոհար Գալստյանը և Հովհաննես Սարգսյանը։
Իր խոսքում դեսպան Տոլմաջյանը երախտիքի խոսք է հայտնել Մոնպելիեի քաղաքային խորհրդին և քաղաքապետ Դըլաֆոսին՝ քաղաքի կենտրոնական զբոսայգիներից մեկը Հայաստանի անունով անվանակոչելու որոշման համար: Նա ընդգծել է, որ այն հարգանքի տուրք է Հայաստանի և Մոնպելիեի միջև ամուր բարեկամությանը, որը սկիզբ է առնում դեռևս միջնադարից, երբ ակտիվ շփումներ էին հաստատվել Ֆրանսիայի պատմական Լանգըդոկ շրջանի և Կիլիկիայի հայկական թագավորության միջև։ Այս համատեքստում դեսպանը նաև հիշատակել է հայոց վերջին արքայի՝ Լևոն 5-րդ Լուսինյանի հանդիսավոր հյուրընկալումը Մոնպելիե քաղաքում։
Շարունակելով խոսքը՝ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետ Դըլաֆոսին և քաղաքային խորհրդին՝ 2020 թվականի պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձևի ընդունման համար՝ ի պաշտպանության Արցախի ժողովրդի և նրա իրավունքների։ Դեսպանը հիշատակել է նաև Մոնպելիեի դինամիկ և ակտիվ հայ համայնքի ու հայկական կազմակերպությունների հայրենանվեր գործունեությունը։ Այդ համատեքստում նաև ընդգծվել է պրոֆեսոր Դեդեյանի կարևոր ներդրումը՝ վերջին տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի և Մոնպելիեի միջև համագործակցության ամրապնդման հարցում։
Ելույթներին հաջորդել է մշակութային ծրագիր, որի ընթացքում հնչել են Եղիշե Չարենցի բանաստեղծություններ, Շառլ Ազնավուրի և մի շարք այլ հայ հեղինակների երգեր՝ Մոնպելիեի Հայկական ընկերակցության դպրոցի երեխաների կատարմամբ, ինչպես նաև դուդուկով կատարումներ ու հայկական ազգագրական պարեր՝ Ֆրանսահայ երիտասարդաց միության (JAF) ներկայացուցիչների մատուցմամբ։
Միջոցառումից հետո դեսպան Տոլմաջյանը գրառում է կատարել Մոնպելիեի «Ոսկե գրքում»:
Հայաստանի զբոսայգու բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին նաև Էրո դեպարտամենտի սենատոր Հուսեին Բուրգին, Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Մարսելում Հայաստանի հյուպատոս Սամվել Լալայանը, Մոնպելիեի փաստաբանական խորհրդի նախագահ Նիկոլաս Բեդել դը Բուզարենգեսը, նույն խորհրդի նախկին նախագահ Լյուկ Կըրկաշարյանը, ինչպես նաև հայ հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, Էրո դեպարտամենտի շրջանային և Մոնպելիեի քաղաքային խորհուրդների անդամներ։

Большой парк рядом с мэрией французского города Монпелье назван в честь Армении
В знак дружбы между Арменией и Монпелье большой парк рядом с мэрией французского города Монпелье назван в честь Армении
Как передает «Арменпресс», посольство Армении во Франции сообщает, что торжественное открытие парка совершили мэр Монпелье Микаэль Деллафос и посол Армении во Франции Асмик Толмаджян. С речью выступили мэр Монпелье, посол Армении во Франции, почетный президент Армянской ассоциации Монпелье, профессор Университета Поль-Валери в Монпелье Жерар Дедеян, а также представители армянских общественных организаций Монпелье Гоар Галстян и Ованнес Саркисян.
В своем выступлении посол Асмик Толмаджян поблагодарила Городской совет Монпелье, мэра Деллафоса за решение назвать один из центральных парков города в честь Армении. Она подчеркнула, что это дань крепкой дружбе между Арменией и Монпелье, которая восходит еще к средневековью, когда были установлены активные контакты между Армянским царством Киликии и исторической областью Лангедок Франции. В этом контексте она упомянула и торжественный прием в Монпелье последнего армянского царя Леона V Лусиняна.
Посол поблагодарила и за принятие резолюции о признании Республики Арцах после войны 2020 года, в защиту народа Арцаха и его прав. Она отметила динамичную и активную патриотическую деятельность армянской общины Монпелье и армянских организаций. В этом контексте подчеркнула весомый вклад профессора Дедеяна в дело укрепления сотрудничества между Арменией и Монпелье.
Выступления завершились культурной программой, прозвучали стихи Егише Чаренца, песни Шарля Азнавура и других армянских авторов в исполнении детей школы Армянской ассоциации Монпелье, были исполнения на дудуке и армянских народных танцев, выступали представители Французско-армянского союза молодежи (JAF).
По завершении мероприятия Асмик Толмаджян сделала запись в Золотой книге Монпелье.
В церемонии открытия парка имени Армении приняли участие сенатор департамента Эро, Хусейн Бург, гость из Республики Арцах Ованнес Геворгян, консул Армении в Марселе Самвел Лалаян, президент Совета адвокатов Монпелье Николас Бедель де Бузаренгес, бывший председатель того же департамента Люк Кркашарян и члены Городского совета Монпелье.