Հայաստանն ամեն ինչ անում է, որ Հյուսիս-Հարավ էներգետիկ միջանցքի ծրագիրն օր առաջ իրականություն դառնա. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ամեն ինչ անում է, որ «Հյուսիս-Հարավ» էներգետիկ միջանցքի ծրագիրն օր առաջ իրականություն դառնա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը տարածաշրջանային նշանակություն ունի և շատ կարևոր է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի, տարածաշրջանային էներգետիկ տրանզիտի համար:
«Դրան զուգահեռ, տեղի է ունենում ԵԱՏՄ միասնական շուկայի կանոնների իմպլեմենտացիա, ինչը նշանակում է, որ դա մի շատ կարևոր ենթակառուցվածք է, որը Իրանին հնարավորություն է տալիս մեր միջոցով միանալ այդ միասնական շուկային: Հույս ունենք, որ հարավային մասը մինչև տարեվերջ կավարտենք , ընդ որում դա ամենաբարդ մասն է լինելու, իսկ հյուսիսային մասը դեպի Վրաստան, ծրագրից առնվազն չենք շեղվել այս պահին»,-ասաց նա:

Армения делает все возможное для скорейшей реализации проекта энергетического коридора Север-Юг: Григорян
Армения делает все возможное, чтобы проект энергетического коридора Север-Юг как можно скорее стал реальностью. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян на брифинге с журналистами после 17-го заседания Совместной межправительственной комиссии Республики Армения и Исламской Республики Иран.
По его словам, программа имеет региональное значение, она очень важна для энергосистемы Армении и регионального энерготранзита.
«В то же время происходит имплементация правил общего рынка ЕАЭС, а это значит, что это очень важная инфраструктура, которая позволит Ирану присоединиться к этому общему рынку через нас. Мы надеемся закончить южную часть до конца года, и это самая сложная часть, а северную часть будет доходить до Грузии. Мы не отклоняемся от плана на данный момент», - сказал он.