Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը մայիսի 5-ին ընդունել է Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Անդրիյա Յորգիչին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, սերբական պատվիրակության կազմում էին Սերբիայի հայ ազգային համայնքի նախագահ Բիլիանա Օբրադովիչը, Սերբիայի Ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչը և «Borba» ամսագրի խմբագիր Լիլիանա Ստոյանովիչը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, ողջունելով հյուրերին, հայ-սերբական մարզական հարաբերություններն իր լիազորությունների շրջանակում ամրապնդելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Անդրիյա Յորգիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է՝ առաջին անգամ է Հայաստանում և մեծ տպավորություններ ունի, իսկ մեր երկիր է ժամանել հատուկ առաքելությամբ.
«Գիտենք, որ Հայաստանում շախմատը դասավանդվում է դպրոցում, ու կցանկանայինք այդ օրինակը կիրառել նաև մեր երկրում: Հայաստանը շախմատային մեծ պատմություն և ավանդույթներ ունեցող երկիր է, ու մենք շատ ուրախ կլինենք ձեզ հետ համագործակցության համար: Իմ առաքելությունն է ուսումնասիրել Հայաստանում շախմատի ուսուցման մեթոդաբանությունը և աշխատել այդ փորձը Սերբիայում ևս կիրառելու ուղղությամբ»:
Փաստելով, որ բարեկամների հետ պատրաստ ենք կիսվել մեր փորձով, Կարեն Գիլոյանը նշել է.
«Հանրակրթական դպրոցներում շախմատ առարկայի դասավանդումը, անկասկած, իր դրական ազդեցությունն է ունեցել մարզաձևի մասսայականացման վրա: Կարող ենք հնարավորություն տալ ձեր մասնագետներին այստեղ վերապատրաստում անցնելու, ուսումնասիրելու մեր փորձը: Կարող ենք նաև մասնագետներ տրամադրել Սերբիայում վարպետության դասեր անցկացնելու համար»:
Սերբիայի Ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչը և մյուս հյուրերը ևս կարևորել են հայ-սերբական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացման և երկու երկրների միջև մշակութային, սպորտային և կրթական կամուրջների ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը մայիսի 5-ին կայցելի նաև Հայաստանի շախմատի ակադեմիա և կհանդիպի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ Սմբատ Լպուտյանի հետ:

Karen Giloyan receives the Secretary General of the Serbian Chess Federation
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Karen Giloyan received Secretary General of the Serbian Chess Federation Andrija Jorgic on May 5.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Ministry, the Serbian delegation consisted of Biljana Obradović, President of the Armenian national community of Serbia, Darko Obradovic, Program Manager of the Center for Strategic Analysis of Serbia, and Liliana Stojanovic, Editor of Borba newspaper.
The meeting was also attended by Arkady Papoyan, Head of the Department of Foreign Relations and Diaspora of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
Welcoming the guests, Deputy Minister Karen Giloyan expressed readiness to strengthen the Armenian-Serbian sports relations within his powers.
The Secretary General of the Serbian Chess Federation Andrija Jorgic, thanking for the reception, noted that this is his first visit to Armenia, he has great impressions, and he arrived in our country with a special mission.
"We know that chess is taught in Armenian schools, and we would like to apply that practice in our country. Armenia is a country with a great chess history and traditions, and we will be very happy to cooperate with you. My mission is to study the methodology of teaching chess in Armenia, try to apply that experience in Serbia."
Stating that we are ready to share our experience with friends, Karen Giloyan noted, “Teaching chess in secondary schools has undoubtedly had a positive effect on the popularization of the sport. We can give your specialists the opportunity to get training here, to study our experience. We can also provide specialists to conduct master classes in Serbia."
Darko Obradovic, Program Manager of the Center for Strategic Analysis of Serbia, and the other guests also emphasized the need to raise the Armenian-Serbian relations to a new level, to create cultural, sports and educational bridges between the two countries.
The Secretary General of the Serbian Chess Federation will visit the Chess Academy of Armenia on May 5 and will meet with the founder-president of the academy Smbat Lputyan.