Իրանը դիտարկում է Հայաստանը որպես «դարպաս» Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տնտեսական հարցերի և ֆինանսների նախարար Սեյեդ Էհսան Խանդուզիի գլխավորած պատվիրակությանը՝ տնտեսության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Վարդան Կոստանյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ, չնայած 2021 թվականին Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն Իրանի հետ 25%-ով աճել է, սակայն առկա է մեծ ներուժ երկկողմ համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու և այդ ցուցանիշը 1 մլրդ դոլարի հասցնելու համար։ Իր խոսքում Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի տնտեսության ոլորտի առաջնահերթ ուղղություններն ու պետական աջակցության մեխանիզմները։
ԻԻՀ տնտեսական հարցերի և ֆինանսների նախարար Սեյեդ Էհսան Խանդուզին իր կողմից նշել է, որ ԻԻՀ նոր կառավարության քաղաքականությունն ընդգծում է հարևան պետությունների, հատկապես հարևան և բարեկամ երկիր Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Սեյեդ Էհսան Խանդուզիի խոսքով՝ իրանական կողմը խիստ կարևորում է ոչ միայն Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, այլև դիտարկում է Հայաստանը որպես «դարպասներ» դեպի Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, իրանական կողմի մասնակցությամբ արդյունաբերական ավանի կառուցմանը, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների բարելավմանը, բեռնափոխադրումների գործընթացում ընթացակարգերի պարզեցմանն ու կանոնակարգմանը, ինչպես նաև տարանցիկ բեռնափոխադրումների վճարների դրույքաչափերի վերանայմանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսության ոլորտում համագործակցության առավել հեռանկարային ուղղություններին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի, որոնք առավել հանգամանորեն կքննարկվեն Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջիկայում նախատեսվող միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի ընթացքում։

Иран рассматривает Армению как «ворота» для выхода на рынки РФ и других стран ЕАЭС
Министр экономики Армении Ваан Керобян 28 апреля принял делегацию во главе с министром экономики и финансов Исламской Республики Иран Сейедом Эхсаном Хандузи для обсуждения возможностей расширения двусторонних отношений в экономической сфере.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя гостей, Ваан Керобян отметил, что хотя товарооборот Армении с Ираном в 2021 году увеличился на 25%, имеется большой потенциал для дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества, чтобы довести этот показатель до 1 миллиарда долларов. Керобян также представил приоритетные направления экономики Армении и механизмы государственной поддержки.
Со своей стороны министр экономики и финансов Исламской Республики Иран Сейед Эхсан Хандузи отметил, что политика нового правительства Ирана делает упор на развитие отношений с соседними странами и особенно с дружественной Арменией. По словам Сейеда Эхсана Хандузи, иранская сторона придает большое значение не только развитию экономических отношений с Арменией, но и рассматривает Армению как «ворота» для выхода на рынки России и других стран-членов ЕАЭС.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией совместных инвестиционных программ, строительством промышленного городка с участием иранской стороны, совершенствованием логистической инфраструктуры, упрощением и регламентацией процедур в процессе грузоперевозок, а также пересмотром ставки оплаты транзитных грузов.
Были затронуты наиболее перспективные направления экономического сотрудничества, и представляющих взаимный интерес ряд других вопросов, которые будут более подробно обсуждены в ходе 17-го заседания армяно-иранской межправительственной совместной комиссии.