ՀՀ վարչապետն ու Տոյվո Կլաարն անդրադարձել են տարածաշրջանի տնտեսական, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետը, կարևորելով Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը, բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը միտված ջանքերը, որոնք, միջազգային մյուս գործընկերների ջանքերի հետ համատեղ, նպաստում են տարածաշրջանային երկխոսությանը: Վերահաստատելով ՀՀ հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նաև գոհունակություն է հայտնել ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի տնտեսական և ներդրումային փաթեթի շրջանակում Հայաստանին 2.6 մլրդ եվրո հատկացնելու և մեր երկրում զարգացման ծրագրեր իրականացնելու կապակցությամբ:
Տոյվո Կլաարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին գնահատականների համար և վերահաստատել ՀՀ հետ գործընկերությունը խորացնելու, տարածաշրջանային խաղաղությանը միտված ջանքերը շարունակելու ԵՄ հանձնառությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԽ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ: Արծարծվել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծմանը և սահմանազատմանը, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է ԱլԳ ներդրումային փաթեթով նախատեսված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Այս համատեքստում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ներկայացրել է ընթացիկ աշխատանքները և առաջիկա անելիքները: Ծրագրերն ուղղված են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր և միջին բիզնեսի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը:

Pashinyan, EU’s Toivo Klaar highlight need for resolution of NK conflict under auspices of OSCE MG Co-Chairmanship
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
The Head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Andrea Wiktorin also attended the meeting, the Prime Minister’s Office said.
Highlighting the Armenia-EU cooperation, the Armenian PM highly appreciated the President of the European Council Charles Michel’s efforts aimed at stability in the region, which, jointly with other international partners’ efforts contribute to regional dialogue.
Reiterating Armenia’s commitment to the democratic reforms agenda, Nikol Pashinyan expressed satisfaction over the allocation of 2,6 billion euros to Armenia as part of the EU Eastern Partnership program’s economic and investment package and implementation of development programs.
Toivo Klaar thanked the Armenian Prime Minister for the assessment and reiterated the EU’s commitment to deepen partnership with Armenia and continue efforts aimed at regional peace.
The interlocutors exchanged views over the course of implementation of the agreements reached at the April 6 Brussels meeting of PM Pashinyan, the President of the European Council Charles Michel and the Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Issues related to the Nagorno Karabakh issue, the delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan and unblocking of economic and transport infrastructures of the region were discussed.
Both sides emphasized the necessity for a comprehensive resolution of the Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The course of implementation of the programs planned under the Eastern Partnership investment package was discussed.
In this context Ambassador Wiktorin presented ongoing works and upcoming actions. The programs are aimed at strengthening democracy in Armenia, boosting the economy and development of SMEs, energy and infrastructure sectors.