Ռուբեն Ռուբինյանը Նիկո Սխերմերսին է ներկայացրել ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետեւանքով Արցախում ստեղծված իրադրությունը, հումանիտար խնդիրները:
Խորհրդարանի փոխխոսնակը երախտագիտություն է հայտնել Նիդերլանդների խորհրդարանի գործընկերներին` 2020թ. աշնանն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը եւ դրա հետեւանքները դատապարտող բանաձեւերի ընդունման համար:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու մեկնարկած բարեփոխումների իրականացման հարցում:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-նիդերլանդական միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման, փոխայցերի անհրաժեշտության, խորհրդարանական հարթակում համատեղ ծրագրերի իրականացման մասին:

Власти Армении будут последовательны в проведении демократических реформ: вице-спикер НС принял посла Нидерландов
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 20 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, стороны обсудили текущую ситуацию и вызовы в регионе. Р.Рубинян представил ситуацию в Арцахе вследствие недавних действий азербайджанских подразделений, гуманитарные вопросы.
Вице-спикер НС поблагодарил коллег парламента Нидерландов за принятие резолюций, осуждающих развязанную Азербайджаном против Арцаха осенью 2020 г. 44-дневную войну и ее последствия.
Затронут также процесс демократических реформ в Армении. Р.Рубинян подчеркнул, что власти Армении будут последовательны в проведении начатых реформ.
Собеседники коснулись углубления армяно-нидерландского межпарламентского сотрудничества, необходимости взаимных визитов, осуществления совместных программ на парламентской платформе.