Միշուստինը ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների պայմաններում կարևորել է Հայաստանի հետ առևտրում ազգային արժույթների ավելի ակտիվ օգտագործումը
ՄՈՍԿՎԱ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու գործում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ողջունում ենք ձեզ Կառավարության տանը։ Ձեր պաշտոնական այցն ունի շատ կարևոր նշանակություն մեր բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման համար, որոնք կապում են Հայաստանը և Ռուսաստանը։ Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը և Հայաստանի հետ բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյակը։ Երեկ կայացած բանակցությունների արդյունքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ դուք ձեռք եք բերել լայնածավալ պայմանավորվածություններ երկուստեք համագործակցության ամրապնդման մասին՝ գրեթե բոլոր ուղղություններով, որոնք կան մեր երկու երկրների օրակարգերում։ Ռուսաստանի Դաշնությունը կձեռնարկի բոլոր միջոցները բարձր մակարդակում կայացած որոշումների իրականացման համար»,- ընդգծեց Միշուստինը։
ՌԴ վարչապետի խոսքով՝ Ռուսաստանը զբաղեցնում է առաջին տեղը Հայաստանի արտաքին գործընկերների և ներդրող երկրների շարքում: Միշուստինին ուրախացնում է այն փաստը, որ նախորդ տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է գրեթե 13 տոկոսով՝ հասնելով 2 միլիարդ 600 միլիոն դոլարի, իսկ 2022 թվականին հունվար և փետրվար ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ապրանքաշրջանառությունը աճել է 42 տոկոսով՝ կազմելով 430 միլիոն դոլար։ «Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների չափը ավելի քան 2 միլիարդ դոլար է։ Մենք հետաքրքրված են երկկողմ համագործակցության զարգացման, նոր նախագծերի իրագործման հարցում, այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, հանքաարդյունաբերությունը, տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, դեղագործությունը, գյուղատնտեսությունը և թվային տեխնոլոգիաները»,- ասաց Միշուստինը՝ հավելելով, որ նմանատիպ նախաձեռնություններով զբաղվում են երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովները։
Միշուստինն առաջարկում է արագացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջկառավարական հանձնաժողովի տնտեսական համագործակցության նոր ծրագրի ստորագրման գործընթացը։ «Ռուսաստանի դեմ ոչ բարեկամ երկրների կողմից անօրինական պատժամիջոցների պայմաններում, իհարկե, կարևոր է երկկողմ առևտրում ավելի ակտիվ օգտագործել ազգային արժույթները, զարգացնել արդյունաբերական կոոպերացիաները, ստեղծել առևտրի նոր հնարավորություններ»,- ընդգծեց Միշուստինը։

Мишустин призвал более активно использовать национальные валюты в двусторонней торговле с Арменией
Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на встрече с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
«Приветствуем вас в Доме правительства. Ваш официальный визит очень важен для дальнейшего развития наших дружественно-союзнических отношений, связывающих Армению и Россию. В этом году мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, 25-летие Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи. По итогам вчерашних переговоров с Президентом России Владимиром Путиным Вы достигли масштабных договоренностей об укреплении двустороннего сотрудничества практически по всем направлениям повестки дня наших двух стран. Российская Федерация примет все меры для реализации решений высокого уровня», — сказал Мишустин.
По словам премьер-министра России, Россия занимает первое место среди зарубежных инвестиционных партнеров Армении. Мишустин доволен тем, что в прошлом году товарооборот между двумя странами вырос почти на 13% до 2 млрд 600 млн долларов, а в январе-феврале 2022 года товарооборот увеличился на 42% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года достигнув 430 млн долларов. «Объем российских инвестиций в экономику Армении составляет более 2 миллиардов долларов. Мы заинтересованы в развитии двустороннего сотрудничества, реализации новых проектов в таких сферах, как энергетика, добыча полезных ископаемых, транспортная инфраструктура, фармацевтика, сельское хозяйство и цифровые технологии», — сказал Мишустин, добавив, что аналогичные инициативы предпринимаются межправительственными комиссиями двух стран.
Мишустин предлагает ускорить процесс подписания новой программы экономического сотрудничества между Арменией и Россией. «В условиях незаконных санкций недружественных России стран, безусловно, возможно более активное использование национальных валют в двусторонней торговле, развитие производственной кооперации, создание новых торговых возможностей», — подчеркнул Мишустин.