Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ծրագրավորող Գենադի Կորոտկևիչին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանում ապրիլի 12-ին կմեկնարկի Ծրագրավորման միջազգային թիմային ICPC մրցույթի՝ Հյուսիսային Եվրասիայի տարածաշրջանային եզրափակիչ փուլը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ծրագրավորման աշխարհի ամենահին, ամենամեծ և ամենահեղինակավոր մրցույթը Երևանում կանցկացնեն Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած Գենադի Կորոտկևիչը և Դմիտրի Ֆիլիպովը։
Մրցույթի նախօրեին ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, ով նաև 2001 թ.-ից ICPC համալսարանական թիմերի ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի տարածաշրջանի տնօրենն է, ընդունել է Գենադի Կորոտկևիչին և ԵՊՀ թիմերից մեկի մարզիչ, «CodeSignal» («ՔոդՍիգնալ») ընկերության ներկայացուցիչ Ալբերտ Սահակյանին: Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ իր խոսքով՝ աշխարհի ուժեղագույն ծրագրավորողի՝ Գենադի Կորոտկևիչի ներկայությունը կոգևորի մրցույթի մասնակիցներին և կբացահայտի ապագա չեմպիոն դառնալու ուղին:
Գենադի Կորոտկևիչը 11 տարեկանում առաջին անգամ մասնակցել է Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադային (IOI) և նվաճել արծաթե մեդալ։ Որպես մրցույթի ամենակրտսեր հաղթող՝ Գենադի Կորոտկևիչի հաղթանակները մեծ ուրախություն են պարգևել մրցութային հանձնաժողովին և մասնակիցներին: Նա դպրոցական միջազգային օլիմպիադայի (IOI) ռեկորդակիր է (6 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ)։ Երեք անգամ եղել է բացարձակ հաղթող, ICPC-ի կրկնակի չեմպիոն է (երրորդ անգամ մասնակցել չի թույլատրվում)։ 2014-2021 թթ. Գենադի Կորոտկևիչն անընդմեջ հաղթել է Google Code Jam-ում, 4 անգամ՝ Facebook Hacker Cup-ում, 6 անգամ՝ TopCoder Open-ի մրցույթներում։ Ներկա պահին ունի ամենաբարձր վարկանիշը Codeforces-ում։ Գենադի Կորոտկևիչը սովորել է Սանկտ Պետերբուրգի ITMO համալսարանում, 2019 թվականին նույն բուհում ստացել է PhD։
Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ պետք է անել հնարավորը՝ ծրագրավորման օլիմպիական շարժման հանրահռչակման, դրա զարգացման և գալիք սերունդներին փոխանցման համար: Նա գոհունակություն է հայտնել, որ մրցույթին ավանդաբար մասնակցող երեք հիմնական թիմերից (ԵՊՀ, Հայ-ռուսական համալսարան, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան) բացի՝ այս տարի մրցույթին մասնակցում են նաև ՀՀ այլ բուհեր:
Գենադի Կորոտկևիչն իր հերթին ներկայացրել է ծրագրավորման օլիմպիական շարժման ներկա վիճակը և դրա զարգացման նախադրյալները: Նա նշել է, որ ՌԴ և այլ երկրների բուհերի ուսանողների շրջանում առկա է մեծ հետաքրքրություն, և հույս հայտնել, որ համավարակով պայմանավորված խոչընդոտներն այլևս անցյալում են, քանի որ դրանք նվազեցրել էին անմիջական շփումը թիմերի միջև:
Վահրամ Դումանյանը Գենադի Կորոտկևիչից և Ալբերտ Սահակյանից հետաքրքրվել է մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքների անցկացման, թիմերի պատրաստվածության և ընթացիկ այլ հարցերի մասին: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու մրցույթի՝ պատշաճ մակարդակով իրականացմանը և շեշտել, որ ներկայում Հայաստանում ստեղծված են ինտելեկտուալ, գիտական և բիզնես նախադրյալներ՝ ՏՏ ոլորտում հաջող գործունեություն ծավալելու համար:
Ծրագրավորման միջազգային թիմային ICPC մրցույթը կանցկացվի միաժամանակ 5 քաղաքներում՝ Երևան, Սանկտ Պետերբուրգ, Բառնաուլ, Ալմաթի և Մինսկ, կմասնակցի 111 երկիր՝ բաշխված ըստ տարածաշրջանների: Երևանյան մրցույթի կազմակերպիչներն են Երևանի պետական համալսարանը և «CodeSignal» («ՔոդՍիգնալ») ընկերությունը։

Ваграм Думанян принял программиста Геннадия Короткевича
Региональный финал Международного командного соревнования по программированию «Северная Евразия» ICPC пройдет 12 апреля в Ереванском государственном университете. Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, старейшее, крупнейшее и престижнейшее соревнование в мире программирования проведут в Ереване петербуржцы Геннадий Короткечич и Дмитрий Филипов.
Накануне соревнований министр образования и науки Ваграм Думанян, который с 2001 года является региональным директором Международной командной олимпиады ICPC от Армении, принял Геннадия Короткевича, тренера команды ЕГУ, представителя CodeSignal (CodeSignal) Альберта Саакяна. Приветствуя гостей, министр выразил уверенность, что, присутствие сильнейшего программиста мира Геннадия Короткевича откроет участникам соревнований путь к будущему чемпионству.
Геннадий Короткевчич впервые принял участие в Международной олимпиаде по информатике (IOI) в возрасте 11 лет и завоевал серебряную медаль. Он является рекордсменом Международной школьной олимпиады (IOI) (6 золотых и 1 серебряная медаль). Он трижды абсолютный победитель, двукратный чемпион ICPC (в третий раз к участию не допускаются). В 2014-2021 гг. Геннадий Короткевич подряд побеждал в Google Code Jam, 4 раза в Facebook Hacker Cup, 6 раз в соревнованиях TopCoder Open. На данный момент он имеет самый высокий рейтинг в Codeforces. Геннадий Короткевчич учился в Университете ИТМО в Санкт-Петербурге, в 2019 году получил степень кандидата наук в этом же университете.
Ваграм Думанян подчеркнул, что необходимо сделать все возможное для популяризации движения олимпийского программирования, передать его будущим поколениям. Он выразил удовлетворение тем, что помимо трех основных команд, традиционно участвующих в конкурсе (ЕГУ, Армяно-Российский университет, Американский университет Армении), в этом году в конкурсе принимают участие и другие армянские вузы.
Геннадий Короткевич, в свою очередь, представил состояние движения олимпийского программирования и предпосылки его развития. Он отметил, что есть большой интерес у студентов из вузов и России и других стран, и он «надеется, что препятствия, вызванные пандемией, которые сократили прямые контакты между командами, ушли в прошлое».
Ваграм Думанян поинтересовался у Геннадия Короткевича, Альберта Саакяна о подготовке к соревнованиям, готовности команд и других текущих вопросах. Министр выразил готовность поддержать проведение конкурса на должном уровне, подчеркнув, что в настоящее время в Армении созданы интеллектуальные, научно-деловые предпосылки для успешной деятельности в сфере информационных технологий.
Международное командное соревнование ICPC по программированию пройдет одновременно в 5 городах: Ереване, Санкт-Петербурге, Барнауле, Алматы и Минске. В нем примут участие 111 стран, распределенных по регионам. Организаторами ереванского конкурса являются Ереванский государственный университет и компания «CodeSignal».