Հայաստանի համար սկզբունքային է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանը իր առաջարկներով ամբողջացրել է Ադրբեջանի կողմից ուղարկված հինգ առաջարկները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ՝ ավելացնելով, որ հայկական կողմի համար սկզբունքային է Արցախի իրավունքների և Արցախի կարգավիճակի հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուի հետ տեղի ունեցած առանձնազրույցից և ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո:
Արտգործնախարար Միրզոյանը ընդգծեց, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բոլոր փուլերում, ինչպես եւ այսօր հանդես է եկել հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Այս համատեքստում նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը որոշակի առաջարկներ է փոխանցել հայկական կողմին Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
«Մենք այդ առաջարկները համարել ենք ընդունելի՝ միաժամանակ ասելով, որ դրանք, այնուամենայնիվ, ամբողջապես չեն հասցեագրում խնդիրների ողջ օրակարգը, և մենք մեր առաջարկներով ամբողջացրել ենք այս օրակարգը՝ ավելացնելով, որ մեզ համար սկզբունքային է Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահությունը առաջիկայում, այնուամենայնիվ, կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ այս օրակարգով և համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նպատակով», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ Երևանը հետևողական է ինչպես նշված, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված եռակողմ երեք հայտարարությունների շրջանակում հայկական կողմի ստանձնած պարտավորություններին և նախանշված ուղենիշներին: Մինչդեռ Ադրբեջանը 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ավարտից մոտ մեկուկես տարի անց շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը, ինչպես նաև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր կողմից ստանձնած պարտավորությունները՝ պատանդառության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին:
«Ուզում եմ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը սահմանագոտում ձեռնարկելու կայունության բարձրացման քայլեր և այնուհետև ձեռնամուխ լինելու նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացի մեկնարկին: Ուզում եմ նշել նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես գիտեք, ընթանում են բանակցություններ, խորհրդակցություններ տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ, և այստեղ ևս մենք հանդես ենք եկել առաջարկներով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին: Մենք հավատում ենք, որ ինչպես տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման, այնպես էլ ավելի լայն առումով համապարփակ խաղաղություն հաստատելու հարցում միջազգային գործընկերների համապատասխան դիրքորոշմամբ, նաև հավանաբար Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշումը ունենալու դեպքում կկարողանանք ունենալ ավելի շոշափելի արդյունքներ», - հավելեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Մինչ այդ Արարատ Միրզոյանը հույս էր հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը, չնայած ուկրաինական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրության մեծ մասի սևեռմանը, կմնա ԵԱՀԿ օրակարգում:
2022 թ. ապրիլի 1-ին մեկնարկել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի այցը Երևան։ ՀՀ ԱԳՆ-ում նրան դիմավորել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը: Արտգործնախարարությունում տեղի է ունեցել Արարատ Միրզոյանի և Զբիգնև Ռաուի առանձնազրույցը, դրան հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Հանդիպման ավարտից հետո Հայաստանի արտգործնախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը հանդես են եկել հայտարարություններով:

Status of Nagorno Karabakh principled matter for Armenia – FM Mirzoyan
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. Armenia complemented with its proposals the 5-point proposal made by Azerbaijan regarding the normalization of relations, adding that the issue of the rights and status of Artsakh is principled for the Armenian side, the Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with Poland’s FM and OSCE Chairman-in-Office Zbigniew Rauin Yerevan.
FM Mirzoyan emphasized that in all stages of the Nagorno Karabakh conflict Armenia has always been exclusively in favor of a peaceful resolution. In this context he mentioned that Azerbaijan conveyed proposals regarding the normalization.
“We have found these proposals to be acceptable, by at the same time saying that nevertheless these proposals do not fully address the entire agenda of the issues, and with our proposals we complemented this agenda, by adding that the issue of the rights of Nagorno Karabakh and the status of Nagorno Karabakh are principled for us. We expect that soon the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship will nevertheless be able to organize peace talks with this agenda and with the purpose of signing a comprehensive peace treaty,” Mirzoyan said.
He stated that Armenia is consistent to the guidelines set forth in the mentioned statement and the obligations it assumed by three statements adopted after the 2020 war, whereas Azerbaijan still continues violating international humanitarian law, as well as the obligations it assumed under the 2020 November 9 statement by still keeping Armenian POWs captive nearly one and half year since the 44-day war ended.
“I’d like to reaffirm the readiness of the Armenian side to take steps for increasing stability in the border zone and then also undertake the launch of the process of Armenia-Azerbaijan demarcation. I also want to note that as you know, negotiations and consultations are taking place between Armenia and Azerbaijan regarding the unblocking of transport and economic connections, and here we’ve again made proposals and we are waiting for Azerbaijan’s response. We believe that we will be able to have more tangible results in the issues of unblocking economic connections, as well as more broadly in establishing comprehensive peace in case of having a respective stance of international partners, and also perhaps by having a constructive stance from Azerbaijan.”