Հայաստանի համար սկզբունքային է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանը իր առաջարկներով ամբողջացրել է Ադրբեջանի կողմից ուղարկված հինգ առաջարկները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ՝ ավելացնելով, որ հայկական կողմի համար սկզբունքային է Արցախի իրավունքների և Արցախի կարգավիճակի հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուի հետ տեղի ունեցած առանձնազրույցից և ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո:
Արտգործնախարար Միրզոյանը ընդգծեց, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բոլոր փուլերում, ինչպես եւ այսօր հանդես է եկել հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Այս համատեքստում նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը որոշակի առաջարկներ է փոխանցել հայկական կողմին Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
«Մենք այդ առաջարկները համարել ենք ընդունելի՝ միաժամանակ ասելով, որ դրանք, այնուամենայնիվ, ամբողջապես չեն հասցեագրում խնդիրների ողջ օրակարգը, և մենք մեր առաջարկներով ամբողջացրել ենք այս օրակարգը՝ ավելացնելով, որ մեզ համար սկզբունքային է Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահությունը առաջիկայում, այնուամենայնիվ, կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ այս օրակարգով և համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նպատակով», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ Երևանը հետևողական է ինչպես նշված, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված եռակողմ երեք հայտարարությունների շրջանակում հայկական կողմի ստանձնած պարտավորություններին և նախանշված ուղենիշներին: Մինչդեռ Ադրբեջանը 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ավարտից մոտ մեկուկես տարի անց շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը, ինչպես նաև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր կողմից ստանձնած պարտավորությունները՝ պատանդառության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին:
«Ուզում եմ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը սահմանագոտում ձեռնարկելու կայունության բարձրացման քայլեր և այնուհետև ձեռնամուխ լինելու նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացի մեկնարկին: Ուզում եմ նշել նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես գիտեք, ընթանում են բանակցություններ, խորհրդակցություններ տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ, և այստեղ ևս մենք հանդես ենք եկել առաջարկներով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին: Մենք հավատում ենք, որ ինչպես տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման, այնպես էլ ավելի լայն առումով համապարփակ խաղաղություն հաստատելու հարցում միջազգային գործընկերների համապատասխան դիրքորոշմամբ, նաև հավանաբար Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշումը ունենալու դեպքում կկարողանանք ունենալ ավելի շոշափելի արդյունքներ», - հավելեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Մինչ այդ Արարատ Միրզոյանը հույս էր հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը, չնայած ուկրաինական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրության մեծ մասի սևեռմանը, կմնա ԵԱՀԿ օրակարգում:
2022 թ. ապրիլի 1-ին մեկնարկել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի այցը Երևան։ ՀՀ ԱԳՆ-ում նրան դիմավորել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը: Արտգործնախարարությունում տեղի է ունեցել Արարատ Միրզոյանի և Զբիգնև Ռաուի առանձնազրույցը, դրան հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Հանդիպման ավարտից հետո Հայաստանի արտգործնախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը հանդես են եկել հայտարարություններով:

Вопрос статуса Нагорного Карабаха для Армении принципиален
Армения дополнила отправленные Азербайджаном пять предложений по урегулированию армяно-азербайджанских отношений своими предложениями, добавив, что для армянской стороны принципиален вопрос прав и статуса Арцаха. Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян после приватной беседы с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Польши Збигневом Рау и встречи в расширенном составе.
Министр иностранных дел Мирзоян подчеркнул, что Армения на всех этапах нагорно-карабахского конфликта, также и сегодня, выступала за исключительно мирное урегулирование. В этом контексте он напомнил, что Азербайджан передал армянской стороне определенные предложения по урегулированию отношений Армения-Азербайджан.
«Мы сочли эти предложения приемлемыми, в то же время сказали, что они не полностью освещают всю повестку проблем, и мы своими предложениями дополнили эту повестку, добавив, что для нас принципиален вопрос прав и статуса Нагорного Карабаха. Мы ожидаем, что в ближайшее время сопредседательство Минской группы ОБСЕ, тем не менее, сможет организовать мирные переговоры с этой повесткой и с целью заключения всеобъемлющего мирного договора», - заявил Арарат Мирзоян.
Министр подчеркнул, что Ереван последователен по отношению к взятым армянской стороной обязательствам в рамках трех трехсторонних заявлений, как и к указанным ориентирам принятым после 44-дневной войны.
Между тем, примерно через полтора года после окончания 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, Азербайджан, как и в 2020 году, продолжает нарушать международное гуманитарное право и обязательства, которые он возложил на себя в рамках заявления от 9 ноября 2020 года, держа в заложниках армянских военнопленных.
«Хочу подтвердить готовность армянской стороны предпринять шаги для повышения стабильности в приграничной зоне, затем начать процесс демаркации армяно-азербайджанской границы. Хотел бы также отметить, что, как вы знаете, между Арменией и Азербайджаном ведутся переговоры и консультации по разблокированию транспортных и экономических коммуникаций, и здесь мы внесли свои предложения и ждем ответа Азербайджана. Мы считаем, что при соответствующей позиции наших международных партнеров по разблокированию экономических коммуникаций и установлению всеобъемлющего мира мы, вероятно, сможем добиться более ощутимых результатов, и если у Азербайджана будет конструктивная позиция», - добавил он.
Ранее Арарат Мирзоян выразил надежду, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта останется в повестке дня ОБСЕ, несмотря на растущее международное внимание к украинскому кризису.
Визит действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Польши Збигнева Рау в Ереван начался 1 апреля 2022 года. В Министерстве иностранных дел РА его встретил министр иностранных дел Арарат Мирзоян. Збигнев Рау и Арарат Мирзоян провели в Министерстве иностранных дел приватную беседу, после чего состоялась встреча в расширенном составе. После встречи с заявлениями выступили министр иностранных дел Армении и действующий председатель ОБСЕ.