Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը համալրվել է ևս 6-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թ. մարտի 24-ին ՀՀ կառավարության հաստատմանն է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2010 թվականի մարտի 11-ի N 310-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, որոշման նախագծի նպատակը Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների առկա ցանկի փոփոխությունն ու լրացումն է, որի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի և Հայաստանի Հանրապետության ‹‹Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին›› օրենքի դրույթներով: Նախագծի ընդունումը կարևորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցվելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքներին վերաբերող հայտեր ներկայացնելու դեպքում նշյալ կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի պահանջները բավարարելու անհրաժեշտությամբ:
Որոշման նախագծով՝ Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը, որը կազմված էր 45 տարրերից, համալրվում է ևս 6-ով: Դրանք են՝ «Ասեղնագործություն», «Վայրի բույսերի և պտուղների հավաքչության ավանդույթը ՀՀ Տավուշի մարզի համայնքներում», «Սար գնալ. հեռագնա անասնապահության մշակույթի ավանդույթը ՀՀ Տավուշի մարզում», «Շիրակի մարզի չեչիլ և հյուսած պանիրների պատրաստման ավանդույթը», «Քյավառի փախլավայի պատրաստման և կիրառման ավանդույթը», «Ճախաթթվի (ճըխըթթո) պատրաստում» արժեքները: Միևնույն որոշմամբ լրամշակվել են նախկինում գրանցված Տերընդեզ և Վարդավառ տոների մասին տեղեկությունները:
Նշյալ ցանկում ընդգրկված արժեքները քննարկվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին կից ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հարցերի մասնագիտական խորհրդի՝ 2021 թ. նոյեմբերի 18-ին կայացած նիստում:
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկում ներառված են հայ ժողովրդի մշակութային ինքնատիպությունն ու ազգային ինքնությունը առանձնահատուկ կերպով արտահայտող ավանդական մշակույթի տարրերը: Այդ արժեքների պահպանությունը, հանրահռչակումը մեծապես նպաստում են ազգային մշակութային ժառանգությունը սերունդներին փոխանցելու և միջազգային ասպարեզում Հայաստանի ճանաչելիության աստիճանը բարձրացնելու գործընթացին:

В список нематериального культурного наследия Армении будет внесено еще шесть ценностей
В правительство Республики Армения 24 марта 2022 г. на утверждение был представлен проект «О внесении изменений и дополнений в Постановление Правительства Республики Армения от 11 марта 2010 года под N 310-А»
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта целью проекта является изменение и дополнение в существующий перечень ценностей нематериального культурного наследия Республики Армения, в соответствии с Конвенцией ЮНЕСКО 2003 г. «Охрана нематериального культурного наследия» и с положениями Закона РА «О нематериальном культурном наследии». Принятие проекта обусловлено необходимостью соблюдения требований статьи 12 Конвенции при подаче заявок для включения в список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Согласно проекту решения, перечень ценностей нематериального культурного наследия Республики Армения, состоящий из 45 ценностей, будет дополнен еще 6. Это: «Вышивка», «Традиция сбора дикорастущих растений и плодов в общинах Тавушской области Республики Армения», «Традиции фермерского скотоводства в горах Тавушской области Республики Армения», «Традиция изготовления сыров чечил Ширакской области», «Традиция изготовления и потребления кяварской пахлавы», «Приготовление солений». Этим же решением внесены изменения в сведения о зарегистрированных ранее праздниках Терендез и Вардавар.
Включенные в указанный список ценности были обсуждены на заседании 18 ноября 2021 года профессионального совета по вопросам нематериального культурного наследия при министре образования, науки, культуры и спорта РА.
В список нематериального культурного наследия включены элементы традиционной культуры, особо выражающие культурную самобытность и национальную идентичность армянского народа. Сохранение и популяризация этих ценностей, в значительной степени, способствуют передаче национального культурного наследия следующим поколениям и повышению уровня узнаваемости Армении на международной арене.