Ադրբեջանի քաղաքականությունը մեզ խաղաղության օրակարգից շեղելն է․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը այլընտրանք չունի։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 24-ի Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ թեև շատերը Արցախի գազի խնդրի հետ կապված իրադարձությանն արձագանքում են՝ հիշեցնելով եւ քննադատելով երկրի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու քաղաքականությունը։
«Ընդհակառակը, իր այս գործողություններով, զանազան սադրանքներով Ադրբեջանը փորձում է մեզ շեղել խաղաղության մեր օրակարգից, դելեգիտիմիզացնել այդ օրակարգը, տարածաշրջանում նոր էսկալացիաներ, նոր պատերազմներ հրահրելու իր քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար: Բայց մենք չպետք է տրվենք այդ եւ այդօրինակ սադրանքներին: Ասել եմ, որ խաղաղության օրակարգը կյանքի կոչելու համար մեզ անհրաժեշտ են ամուր նյարդեր եւ մենք որեւէ կերպ մեր հռչակած ռազմավարությունից չպետք է շեղվենք: Ռազմավարությունը հենց դրանով է ռազմավարություն, որ մեզ պետք է առաջնորդի բոլոր իրավիճակներում»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ գազատարի առաջին պայթյունից հետո՝ մարտի 10-ին, Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման 5 կետանոց առաջարկ:
«Մենք շատ արագ՝ մարտի 14-ին, գրավոր արձագանքել ենք այդ առաջարկներին եւ դիմել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրներին եւ խնդրել ենք աջակցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության բանակցություններ կազմակերպելու հարցում:
Իսկ 2022 թվականի մարտի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարը բարձրաձայնեց Հայաստանի ընդհանրական գնահատականը Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներին, իսկ այդ գնահատականը հետեւյալն է. «Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցած մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը եւ հետեւաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին»:
Այս դիրքորոշման հրապարակման օրը՝ երեկոյան՝ Ադրբեջանը փակում է Արցախին մատակարարող գազատարը: Ուշադրություն դարձրեք, Հայաստանը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի ներկայացրած առաջարկները Հայաստանի համար ընդունելի են, իսկ Ադրբեջանը փակում է գազատարը, եւ սա ամենամեծ ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը մեզ խաղաղության օրակարգից շեղելն է»,- շեշտեց Փաշինյանը։

Азербайджан пытается отвлечь нас от повестки мира: Никол Пашинян
Как передает «Арменпресс», к этому на очередном заседании правительства 24 марта обратился премьер-министр РА Никол Пашинян, отметив, что многие реагируют на проблему газоснабжения в Арцахе, напоминая и критикуя заявления об открытии эпохи мирного развития в стране и регионе.
«Наоборот, этими действиями, различными провокациями Азербайджан пытается отвлечь нас от нашей повестки мира, делегитимировать эту повестку дня, вести новую политику эскалации в регионе, провоцировать новые войны. Но мы не должны поддаваться на такие провокации. Я сказал, что нам нужны крепкие нервы для реализации мирной повестки дня, и мы ни в коем случае не должны отступать от заявленной нами стратегии. Это стратегия, которой мы должны руководствоваться во всех ситуациях», - заявил Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что после первого взрыва газопровода 10 марта Республике Армения было передано предложение из 5 пунктов по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«14 марта мы письменно ответили на эти предложения и обратились к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ с просьбой оказать содействие в организации мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном.
А 21 марта 2022 года министр иностранных дел РА озвучил общую оценку Армении представленных Азербайджаном предложений, и эта оценка сводится к следующему. В предложениях, представленных Азербайджаном 10 марта, для нас нет ничего неприемлемого. Другое дело, что эти предложения не затрагивают всех вопросов армяно-азербайджанской всеобъемлющей мирной повестки дня. Своим ответом сопредседателям МГ ОБСЕ мы дополнили нашу повестку и готовы начать мирные переговоры на этой основе.
Вечером того же дня, когда была опубликована эта позиция, Азербайджан перекрыл газопровод. Обратите внимание, Армения заявляет, что предложения Азербайджана приемлемы для Армении, а Азербайджан перерывает газопровод, и это самое большое доказательство того, что политика Азербайджана направлена на то, чтобы отвлечь нас от мирной повестки», - подчеркнул Пашинян.