Օդային ճանապարհով Իրանից Հայաստան 3 հազարից ավելի զբոսաշրջիկի այց է սպասվում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Նոուրուզը նշելու նպատակով օդային ճանապարհով Իրանից 3 հազարից ավելի զբոսաշրջիկների այց է սպասվում։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ արդեն մի քանի թռիչքն իրականացվել է, և օդանավերը ծանրաբեռնված են գալիս։ Մինչև ապրիլի սկիզբ Իրանի ուղղությամբ նախատեսված է 30 թռիչք։
«Բնականաբար այս օրերին մենք սրանից ավելի այցելություններ սպասում ենք նաև ցամաքային ճանապարհով, իսկ դրանք ամրագրումներ են հյուրանոցներում, ակտիվություն է տուրիստական ընկերություններում։ Դրա համար մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ ցամաքային կապն անխափան ապահովենք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
Անդրադառնալով Իրանից Հայաստան նախորդ տարվա զբոսաշրջային հոսքերի վիճակագրական տվյալներին՝ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ 2021-ին այցելությունները զգալի են եղել։ Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների մեջ Իրանի մասնաբաժինը շուրջ 11 տոկոս է կազմել։ Տարեկան ցուցանիշը եղել է մոտ 95 հազար, որից 9 հազարից ավելին՝ Նոուրուզի օրերին։
Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Իրանի ուղղությամբ աշխատանքները պետք է ակտիվ լինեն՝ նպաստելով Իրանից զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը։

More than 3000 Iranian tourists expected to arrive in Armenia by air on the occasion of Nowruz
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. More than 3000 Iranian tourists are expected to arrive in Armenia by air to celebrate their New Year – Nowruz, President of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan said at a press conference in ARMENPRESS, adding that several flights have already been carried out.
30 flights are planned to the direction of Iran before the early April, he said.
“Of course, these days we are expecting more visits also by land, and these are hotel reservations, there is an activeness in travel agencies. Therefore, we must do everything to uninterruptedly ensure the land communication”, Mekhak Apresyan said.
As for the statistical data about the tourism flows from Iran to Armenia, Mr. Apresyan said the visits in 2021 have been a lot. Iran’s share in Armenia’s tourism visits comprised nearly 11%. The annual figure has been nearly 95,000, of which more than 9000 visited during Nowruz.
Mekhak Apresyan said the activities in the direction of Iran must be active, contributing to the increase of tourism flows from that country.