Օդային ճանապարհով Իրանից Հայաստան 3 հազարից ավելի զբոսաշրջիկի այց է սպասվում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Նոուրուզը նշելու նպատակով օդային ճանապարհով Իրանից 3 հազարից ավելի զբոսաշրջիկների այց է սպասվում։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ արդեն մի քանի թռիչքն իրականացվել է, և օդանավերը ծանրաբեռնված են գալիս։ Մինչև ապրիլի սկիզբ Իրանի ուղղությամբ նախատեսված է 30 թռիչք։
«Բնականաբար այս օրերին մենք սրանից ավելի այցելություններ սպասում ենք նաև ցամաքային ճանապարհով, իսկ դրանք ամրագրումներ են հյուրանոցներում, ակտիվություն է տուրիստական ընկերություններում։ Դրա համար մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ ցամաքային կապն անխափան ապահովենք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
Անդրադառնալով Իրանից Հայաստան նախորդ տարվա զբոսաշրջային հոսքերի վիճակագրական տվյալներին՝ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ 2021-ին այցելությունները զգալի են եղել։ Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների մեջ Իրանի մասնաբաժինը շուրջ 11 տոկոս է կազմել։ Տարեկան ցուցանիշը եղել է մոտ 95 հազար, որից 9 հազարից ավելին՝ Նոուրուզի օրերին։
Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Իրանի ուղղությամբ աշխատանքները պետք է ակտիվ լինեն՝ նպաստելով Իրանից զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը։

Воздушным путем в Армению прибудет более 3 000 туристов из Ирана
Ожидается, что более 3000 туристов из Ирана прибудут в Армении воздушным транспортом, чтобы отпраздновать здесь свой Новый год. На состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс» пресс-конференции президент Федерации туризма Армении Мехак Апресян отметил, что уже осуществлено несколько рейсов, самолеты прибывают полностью загруженными. До начала апреля будет еще 30 рейсов из Ирана.
«Естественно, в эти дни мы ожидаем и визиты по суше, а это бронирование гостиниц, активность туристических компаний. Именно поэтому мы должны сделать все, чтобы обеспечить бесперебойную наземную связь», - сказал Мехак Апресян.
Касаясь статистических данных о турпотоках из Ирана в Армению в прошлом году, Мехак Апресян отметил, что в 2021 году количество визитов было значительнее. Доля Ирана в туристических визитах в Армению составила около 11%. Годовой показатель составил около 95 000, из них более 9 000 в дни иранского Нового года.
Мехак Апресян отметил, что работа в направлении Ирана должна быть активнее и должна способствовать увеличению турпотоков из Ирана.