Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի լիազորություններն իրականացնող Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 24-ին ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՆԱխագահի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Մարինա Կալյուրանդին և Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևին, Ադրբեջանի հարցերով մշտական զեկուցող Ժելյանա Զովկոյին` անաչառ դիրքորոշման ու Հարավային Կովկասում ճգնաժամերը խաղաղ ճանապարհով լուծելուն միտված շարունակական ջանքերի համար։
Նախագահի պաշտոնակատարը վերահաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության ու ԵՄ անդամ երկրների միջև գործընկերային հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի խաղաղության և անվտանգության հիմնահարցերին՝ կարևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի շարունակականությունը։ Այս համատեքստում շեշտվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական իրականացումը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական կողմից վերջիններիս խախտումների հետևանքների վերացումը, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների վերադարձը, հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանումը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերումը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև Երևանում օրերս կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի երկրորդ նիստի և «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի ու մշտական հանձնաժողովների նիստերի շուրջ։

И.о. президента Армении принял сопредседателя Комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС
И.о. президента Армении Ален Симонян принял сегодня сопредседателя Комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС Марину Кальюранд и возглавляемую ею делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя гостей, Ален Симонян поблагодарил Марину Кальюранд, постоянного докладчика по Армении в Европейском парламенте Андрея Ковачева и постоянного докладчика по Азербайджану Желяну Зовко за их беспристрастную позицию и усилия по мирному урегулированию кризисов на Южном Кавказе. И.о.президента подтвердил, что углубление партнерских отношений между Республикой Армения и Европейским союзом и государствами-членами ЕС является одним из приоритетов внешней политики Армении.
Стороны коснулись вопросов мира и безопасности в регионе, подчеркнув важность продолжения переговорного процесса по урегулированию вопроса под эгидой Минской группы ОБСЕ. В этом контексте подчеркнута необходимость полного выполнения трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, а также устранения последствий нарушений Азербайджаном этих договоренностей, включая возвращение армянских военнопленных и заложников, безоговорочного соблюдения режима прекращения огня и вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения.
Стороны также обменялись мнениями о втором заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения в Ереване, а также заседаний бюро и постоянных комитетов Парламентской ассамблеи «Евронест».