Վիրավոր զինվորներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար 2021 թվականին տրամադրվել է 6 միլիարդ 700 միլիոն դրամ
Վիրավոր զինվորներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար 2021 թվականին  տրամադրվել է 6 միլիարդ 700 միլիոն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիրավոր զինվորներին վերականգնողական բժշկական օգնություն տրամադրելու համար 2021 թվականին նախատեսված ծրագիր շրջանակներում 3 միլիարդ 296 միլիոն դրամ հատկացումը տարվա ընթացքում անընդհատ վերանայվել է. պետական բյուջեից 2021 թվականին ծրագրի համար նախատեսված ընդհանուր գումարը կազմել է 6 միլիարդ 700 միլիոն դրամ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա շեշտեց, որ 2021 թվականին նախարարության ուշադրության կենտրոնում եղել է և շարունակելու է մնալ հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված վիրավոր զինվորներին վերականգնողական բժշկական օգնության ամբողջական տրամադրումը: Տրամադրված գումարի չափը խոսում է այն մասին, որ զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին տրամադրվող բժշկական օգնության ծավալը մեծապես աճել է:
«Պետք է ասեմ, որ այս ծրագիրը իր ֆինանսավորման մեխանիզմներով որոշակի առումով առանձնանում է մեր ընդհանուր ծրագրերից: Այն ֆինանսավորվում է օֆերտայի սկզբունքով, այսինքն՝ ծառայություները մատուցելու կատարողականի հիմքով, և, կարելի է ասել, սահմանափակված չէ տարեկան բյուջետային շրջանակներով»,- ասաց Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ ընտրել են ծրագրի ֆինանսավորման այդ մեխանիզմը՝ հասկանալով հարցի կարևորությունը:

Для оказания медицинской помощи раненым солдатам в 2021 году было выделено 6 млрд 700 млн драмов
В рамках программы, предусмотренной для оказания реабилитационной медицинской помощи раненым солдатам, в 2021 году было выделено 3 млрд 296 млн драмов. В течение года предусмотренная общая сумма постоянно пересматривалась. В итоге, она составила 6 млрд 700 млн драмов.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 24 января сказала министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она подчеркнула, что в 2021 году, в связи с послевоенной ситуацией, в центре внимания министерства было полное предоставление медицинской помощи раненым солдатам. Размер предоставленной суммы говорит о том, что объем медицинской помощи военнослужащим и их семьям значительно увеличился.
«Должна сказать, что эта программа по своим механизмам финансирования в определенной степени отличается от наших общих программ. Она финансируется по принципу оферты, то есть по степени предоставления услуг, и, можно сказать, не ограничена годовыми бюджетными рамками», - сказала Аванесян, добавив, что выбран этот механизм финансирования программы, исходя из важности этого вопроса.