ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության իրականացմանն ու հնարավոր վերափոխմանն առնչվող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդակցության սկզբում նշել է.
«Այսօր հավաքվել ենք քննարկելու և վերանայելու Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարությունը և, ի վերջո, հասկանալու այդ ռազմավարության հարաբերություններն ընթացիկ իրավիճակի հետ, գնահատելու կապերը կառավարության գործունեության և միջոցառումների ծրագրերի հետ: Նաև, ըստ այդմ, պետք է տեսնենք, թե ինչ կարգաբերումների անհրաժեշտություն կա, ընդհանրապես կա, թե՝ չկա, և ինչպես ենք շարունակում ռազմավարության իրականացումը՝ իհարկե նախ և առաջ գնահատելով դրա ակտուալությունը:
Այս ընթացքում իմ դիտարկումները և աշխատանքը ռազմավարության հետ ցույց է տալիս, որ այն իր ակտուալությունն ընդհանրապես ոչ միայն չի կորցրել, այլև հակառակը, նույնքան ակտուալ է, որքան նրա ընդունման և հրապարակման պահին: Մենք այս առումով հիմա պետք է կողմնորոշվենք մեր հետագա անելիքների շուրջ»:
Հաջորդիվ քննարկվել են ռազմավարությամբ նախատեսվող ծրագրերին, նպատակներին, մոտեցումների լավարկմանը, վերափոխմանը, ներդաշնակեցմանը, փաստաթղթով նախատեսվող միջոցառումների ակտուալության գնահատմանը, նոր բովանդակության մշակմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ վերոնշյալ ռազմավարությունն անհրաժեշտ է դիտարկել որպես ուղենիշ. վերափոխման արդյունքում այն կառավարության համար պետք է դառնա կիրառական գործիք:
Գործադիրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել աշխատանքները ռազմավարության լավարկման շուրջ:

Issues related to improvement of Armenia's Transformation Strategy until 2050 discussed at Government
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation, during which issues related to the implementation and possible improvements of Armenia's Transformation Strategy until 2050 were discussed, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
At the beginning of the consultation the Prime Minister said, “Today we have gathered to discuss and to review Armenia's Transformation Strategy until 2050, and finally to understand the correlation of that strategy with the current situation, to evaluate its correlation with the Government’s Action Plan and program of activities. Accordingly, we must see what adjustments are needed, whether they are really needed or not, how we continue to implement the strategy, of course, first of all, assessing its applicability.
My observations during this period and the works with the strategy show that not only it has not lost its relevance at all, but on the contrary, it is as relevant as at the time of its adoption or publication. In this regard, we must now decide what to do next."
Afterwards, a number of issues related to the programs, goals, improvement of approaches, transformation, harmonization, evaluation of the relevance of the measures envisaged by the document, development of new content were discussed. Various suggestions and observations were presented.
Summing up the consultation, Prime Minister Pashinyan noted that the strategy should be considered as a guideline. After it’s improved, it should become a practical tool for the Government. The Prime Minister instructed the officials to continue the work on improving the strategy.