Իրանն ըմբռնումով է մոտենում եվրոպացի դիտորդների ներկայությանը Հայաստանում․ Մեհդի Սոբհանի
ՀՀ-ում Եվրամիության դիտորդական առաքելությունն իր բնույթով ռազմական չէ: ՀՀ իշխանություններն իրանական կողմին հավաստիացրել են, որ այդ առաքելությունը պարզապես հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունություն պահպանելու և լարվածությունը կանխելու նպատակ ունի, ինչն իրանական կողմին հասկանալի է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում Եվրոպական դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգման իրողությանը։
«Մենք Հայաստանի կառավարության կողմից սեփական քաղաքականությունը դիվերսիֆիկացնելու դիրքորոշմանը վերաբերվում ենք հարգանքով։ ՀՀ իշխանությունները մեզ հայտնել են, որ Եվրամիության ու եվրոպական մի շարք երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունները կարող են նաև լավ հնարավորություններ ստեղծել հայ-իրանական փոխգործակցության համար։ Եթե Հայաստանին հաջողվի ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնել և այդ հանգամանքն օգտագործել ի նպաստ հայ-իրանական հարաբերությունների խթանմանը, ապա մենք դրական ենք գնահատում այդ ջանքերը»,- ասաց Մեհդի Սոբհանին։

Иран с пониманием относится к присутствию европейских наблюдателей в Армении: посол Собхани
Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении (EUMA) не носит военный характер. Власти Республики Армения заверили иранскую сторону, что миссия направлена ​​исключительно на поддержание стабильности и предотвращение напряженности на армяно-азербайджанской границе, что вполне понятно для иранской стороны.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Ирана в Республике Армения Мехди Собхани, коснувшись факта продления мандата EUMA.
«Мы уважаем позицию правительства Армении по диверсификации своей политики. Власти Армении проинформировали нас, что отношения Армении с Европейским союзом и рядом европейских стран также могут создать хорошие возможности для армяно-иранского сотрудничества. Если Армения преуспеет в развитии отношений с ЕС и использует это обстоятельство для продвижения армяно-иранских отношений, то мы положительно оцениваем эти усилия», - сказал Мехди Собхани.