Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի փոխվարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
ՌԴ փոխվարչապետի գլխավորած միջգերատեսչական պատվիրակությունը Երևանում է՝ Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի 20-րդ նիստի անցկացումը և հաջող ընթացք մաղթել հանձնաժողովի աշխատանքներին:
ՌԴ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ այս տարվա ընթացքում երկկողմ շփումները բավական ինտենսիվ են եղել. Հայաստան են այցելել մի շարք գործարար առաքելություններ, ռուսաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչներ, որոնք մեծապես հետաքրքրված են աշխատել Հայաստանում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են 2021թ. երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներին և գոհունակությամբ նշել այդ ուղղությամբ աճի արձանագրումը:
Երկուստեք կարևորվել է առևտրատնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության զարգացման, ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ համալիր ջանքերի գործադրումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարների և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության շուրջ:

The meeting was also attended by Armenian deputy PM Mher Grigoryan and Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin.
The inter-agency delegation led by the Russian deputy PM arrived in Armenia for the session of the Armenian-Russian inter-governmental commission on economic cooperation.
Welcoming the guests, PM Pashinyan highlighted the holding of the session of the Armenia-Russia inter-governmental commission in Yerevan, wishing a productive work.
The Russian deputy PM in turn thanked for the reception and said that the bilateral contacts have been quite intensive this year, as several business missions, representatives of Russian business, who are deeply interested in working in Armenia, have visited the country.
Pashinyan and Overchuk discussed also the agenda of the Armenian-Russian cooperation and the economic ties. They touched upon the 2021 bilateral trade turnover volumes and praised the growth registered in the field.
Both sides emphasized the importance of making joint efforts to develop the commercial and investment partnership and fully utilize the potential existing in the field.
The sides also exchanged views about the prospects of restoring the transportation communications in the South Caucasian region and the activity of the Armenia-Russia-Azerbaijan working group led by the deputy prime ministers.