Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի փոխվարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
ՌԴ փոխվարչապետի գլխավորած միջգերատեսչական պատվիրակությունը Երևանում է՝ Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի 20-րդ նիստի անցկացումը և հաջող ընթացք մաղթել հանձնաժողովի աշխատանքներին:
ՌԴ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ այս տարվա ընթացքում երկկողմ շփումները բավական ինտենսիվ են եղել. Հայաստան են այցելել մի շարք գործարար առաքելություններ, ռուսաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչներ, որոնք մեծապես հետաքրքրված են աշխատել Հայաստանում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են 2021թ. երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներին և գոհունակությամբ նշել այդ ուղղությամբ աճի արձանագրումը:
Երկուստեք կարևորվել է առևտրատնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության զարգացման, ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ համալիր ջանքերի գործադրումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարների և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության շուրջ:

Никол Пашинян принял вице-премьера России Алексея Оверчука
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 22 декабря принял вице-премьера Российской Федерации Алексея Оверчука.
Как сообщили «Арменпресс» в правительстве Армении, во встрече участвовали и вице-премьер Мгер Григорян и посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
Межведомственная делегация РФ во главе с вице-премьером РФ находится в Ереване для участия в заседании Армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Приветствуя гостей, Никол Пашинян отметил важность проведения 20-го заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией, и пожелал комиссии успехов и хорошей работы.
Вице-премьер РФ поблагодарил за прием и подчеркнул, что в течение этого года двусторонние контакты были достаточно интенсивными. Армению посетили ряд бизнес-миссий, представители российского бизнеса, которые заинтересованы в работе в Армении.
Никол Пашинян и Алексей Оверчук обсудили вопросы повестки армяно-российского сотрудничества и экономические связи. В ходе встречи стороны с удовлетворением отметили рост товарооборота в 2021 году.
Обоюдно была отмечена важность осуществления комплексных усилий по развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества и полноценной реализации потенциала, имеющегося в сфере.
Стороны обменялись мнениями о перспективах восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и деятельности трехсторонней рабочей группы во главе с вице-премьерами Армении, России и Азербайджана.