Միջազգային դատարանի վճիռը որոշակի տեսանելի ազդեցություն ունեցավ Ադրբեջանի վրա. Եղիշե Կիրակոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անհրաժեշտ է համարում գերեվարված անձանց վերադարձնելու մասով օգտագործել բոլոր միջազգային մեխանիզմները Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին, թե ինչ աշխատանք է կատարվում ՄԻԵԴ-ում գերեվարված անձանց Հայաստան վերադարձնելու խնդրով, Կիրակոսյանը պատասխանեց, որ այս պահի դրությամբ մի քանի գործընթացներ կան գերեվարված անձանց, անհետ կորածների հարցերով, որոնք գտնվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
«Եվրոպական դատարանում պատերազմի ընթացքից սկսած մինչև այսօր էլ ներկայացրել ենք միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին բազմաթիվ դիմումներ, որոնք վերաբերում են գերեվարված անձանց իրավունքների երաշխավորմանը: Այս գործընթացներով, ցավոք, ադրբեջանական կողմի վարքագիծը կանխատեսելի հակասում է դատարանի կողմից կայացրած որոշումներին, որովհետև նրանք հետևողականորեն խախտում են ժամկետները, տրամադրում են քիչ տեղեկատվություն: Կա նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ընթացող պրոցեսը, որտեղ ունենք լրացուցիչ որոշում»,- ասաց Կիրակոսյանը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի կարծիքով` միջազգային ամենատարբեր մեխանիզմները շարունակ օգտագործելով Ադրբեջանի վրա ճնշումը պետք է ավելացվի:
«ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի վերջին որոշումը, կարծում եմ, որոշակի տեսանելի ազդեցություն ունեցավ Ադրբեջանի վարքագծի վրա: Կարծում եմ, նմանատիպ քայլերը հետևողականորեն պետք է շարունակվի»,- ասաց Կիրակոսյանը:

Вердикт Международного суда оказал определенное видимое влияние на Азербайджан: Егише Киракосян
Представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян считает, что для оказания давления на Азербайджан необходимо использовать все международные механизмы.
Как передает «Арменпресс», отвечая на вопрос секретаря фракции «Айастан» Арцвика Минасяна, какая работа ведется в ЕСПЧ по вопросу возвращения армянских пленных лиц, Егише Киракосян ответил, что на данный момент в Европейском суде по правам человека рассматривается несколько процессов по вопросам пленных и без вести пропавших.
«С начала войны и по сей день мы в Европейский суд представили многочисленные иски по применению промежуточных мер, которые касаются гарантирования прав пленных лиц. К сожалению, поведение азербайджанской стороны довольно предсказуемо противоречит решениям, принятым судом по этим процессам, поскольку Азербайджан последовательно нарушает сроки и предоставляет мало информации. Есть также процесс, проходящий в Международном Суде ООН, по которому у нас есть дополнительное решение», - сказал Егише Киракосян.
По мнению представителя Армении в ЕСПЧ, давление на Азербайджан должно быть увеличено, нужно использовать различные международные механизмы.
«Последнее решение Международного суда ООН, думаю, оказало на поведение Азербайджана определенное и видимое влияние. Думаю, подобные шаги с последовательностью должны продолжаться», - сказал Егише Киракосян.