Չինաստանն աջակցում է հայ ժողովրդի ընտրած զարգացման ուղին. Ֆան Յոնգ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021թ. հոկտեմբերի 3-4-ը Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում տեղի է ունենալու «Չինաստան-Եվրասիա» միջազգային գիտաժողովը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այն կազմակերպել է «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի և Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանը: Գիտաժողովի անցկացմանն աջակցում է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունը։
Անդրադառնալով գիտաժողովին՝ Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը նշեց, որ այս գիտաժողովը կխթանի Հայաստանում չինագիտության զարգացմանը, կարևոր տեղեկատվություն կտարածի Չինաստանի և Եվրասիական այլ երկրների հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Չինաստան-Եվրասիա» գիտաժողովի կազմկոմիտեի հիմնադիր ղեկավար, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Մհեր Սահակյանը նշեց, որ գիտաժողովի հիմնական նպատակն է դառնալ Չինաստանի և Եվրասիական երկրների հարաբերությունների վերաբերյալ տարվող գիտական քննարկումների միջազգային հարթակ։ Այն լավ առիթ է, որ հայ և արտասահմանցի գիտնականները միմյանց հետ փոխանակեն հետազոտություններ, համեմատեն տարբեր երկրներում կիրառվող մեթոդաբանությունները և նպաստեն միջդիսցիպլինար երկխոսությանը:
«Արդեն ավանդույթ է դարձել, որ ամեն տարի այս ժամանակահատվածում Հայաստանը վերածվում է Չինաստանի և Եվրասիայի մասին շատ կարևոր քննարկումների կենտրոնի»,- շեշտեց Սահակյանը։
«Որպես լավ բարեկամ և գործընկեր՝ Չինաստանը հաստատակամորեն աջակցում է հայ ժողովրդի ընտրած զարգացման ուղին և պատրաստ է կառավարման և տնտեսական զարգացման օգտակար փորձը կիսել Հայաստանի հետ»,- նշեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Ֆան Յոնգը։
Նրա խոսքով՝ հայերն ու չինացիներն ունեն բազում ընդհանրություններ՝ հնագույն քաղաքակրթություն, հարուստ մշակույթ, ճկուն միտք. սրանք այն գործոններն են, որոնք այսօր հիմք են ստեղծում արդյունավետ համագործակցության համար:
Իր խոսքի ավարտին դեսպանը նշեց, որ հաջորդ տարի Չինաստանը և Հայաստանը կնշեն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որը կարևոր իրադարձություն է երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ։ Չինաստանի և Հայաստանի համագործակցությունը նոր զարգացման կհասնի, նոր մակարդակի կհասնի, և արդյունքում կշահեն երկու երկրներն ու երկու ժողովուրդները։

Китай поддерживает выбранный армянским народом путь развития: Фан Йонг
3-4 октября 2021 г. в Армяно-Российском (Славянском) университете пройдет Международная конференция «Китай-Евразия».
Как передает «Арменпресс», ее организовали Фонд «Совет политических и стратегических исследований Китай-Евразия» и Армяно-Российский (Славянский) университет. Конференция проходит при содействии посольства Китайской Народной Республики в Армении.
Касаясь конференции, ректор Армяно-Российского университета Армен Дарбинян отметил, что данная конференция будет стимулировать развитие китаеведения в Армении, распространит информацию об отношениях Китая с другими странами Евразии.
Мгер Саакян, председатель-учредитель организационного комитета конференции, кандидат политических наук, отметил, что главная цель конференции - стать международной площадкой для научных дискуссий об отношениях между Китаем и странами Евразии. Это хорошая возможность для армянских и зарубежных ученых обменяться мнениями, сравнить методологии, используемые в разных странах, и способствовать междисциплинарному диалогу.
«Уже стало традицией, что каждый год в это время Армения становится центром очень важных обсуждений о Китае и Евразии», - подчеркнул Мгер Саакян.
«Как хороший друг и партнер Китай твердо поддерживает путь развития, выбранный армянским народом, готов поделиться с Арменией полезным опытом управления и экономического развития», - сказал посол Китая в Армении Фан Йонг.
По его словам, у армян и китайцев много общего: древняя цивилизация, богатая культура, гибкое мышление. Это те факторы, которые сегодня составляют основу эффективного сотрудничества.
В завершение своего выступления посол отметил, что в следующем году Китай и Армения будут отмечать 30-летие установления дипломатических отношений, что является важным событием в истории двусторонних отношений. Сотрудничество Китая и Армении выйдет на новый уровень, в результате чего выиграют обе страны и оба народа.