Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Չինաստանի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը։
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կատարված աշխատանքի և հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար:
Չինաստանի դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին իր պաշտոնավարման ընթացքում ձևավորված ջերմ և կառուցողական հարաբերությունների և ցուցաբերված աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չինական համագործակցության հիմնական ուղղությունները, ընդգծել գրանցված առևտրաշրջանառության աճը և մտքեր փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային խոշոր ծրագրերում Հայաստանի ներգրավվածությունը, ընդգծվել կրթության ոլորտում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Փոխվարչապետը և դեսպանը երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կարևորել են նաև հայ և չինացի ժողովուրդների միջև շփումների ակտիվացումը:

Mher Grigoryan received the Chinese Ambassador, who is completing his mission in Armenia
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong, who is completing his diplomatic mission in our country, according to the statement from the Office of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
The Deputy Prime Minister thanked the Ambassador for his work and contribution to the development of Armenian-Chinese relations.
The Chinese Ambassador also expressed gratitude for the warm and constructive relations and support provided to him during his tenure.
The interlocutors discussed the main areas of Armenian-Chinese cooperation, emphasized the growth of trade turnover and exchanged ideas on the prospects for developing relations in areas of mutual interest. Both sides emphasized Armenia's involvement in major regional projects, as well as the need to deepen cooperation in the field of education.
In the context of the development of interstate relations, the Deputy Prime Minister and the Ambassador also noted the importance of intensifying contacts between the Armenian and Chinese peoples.