ԵՄ չափանիշների համաձայն՝ Հայաստանը կորոնավիրուսային ցուցանիշներով մոտենում է վառվող կարմիր գոտու
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով պայմանավորված` Հայաստանում համաճարակային իրավիճակը բավական լարված է: Հանրապետությունում վերջին 14 օրվա վերլուծության տվյալները փաստում են, որ դրան նախորդած 14 օրվա համեմատ առկա է նոր դեպքերի շուրջ 50 տոկոս աճ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱՆ hիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը 1-ից բարձր է, ինչը խոսում է այն մասին, որ այն շատ արագ տեմպերով տարածվում է:
«Ցավոք, մանկապատանեկան տարիքային բոլոր խմբերում առկա է նոր դեպքերի 1.5-ից մինչև 1.7 անգամ աճ: Ըստ Եվրամիության չափանիշների՝ մենք արդեն մոտենում ենք վառվող կարմիր գոտու: Այսինքն՝ կարմիր գոտուց անցում ենք կատարում վառվող կարմիր գոտի: Ներկայում մեր երկրում հիվանդացության ցուցանիշը 475 է, 500-ին հասնելու դեպքում կհամարվենք վառվող կարմիր գոտի (հիվանդացության ցուցանիշը հաշվարկվում է յուրաքանչյուր 100 հազար բնակչի հաշվով- խմբ.): Ասեմ, որ հիվանդացությունը բարձր է բոլոր մարզերում»,-ասաց Ռոմելլա Աբովյանը: Մասնագետի խոսքով, հիվանդությունը երիտասարդացել է և հիմնականում ավելի շատ թիրախավորված են 30-50 տարեկանները:
Հիվանդանոցներն աշխատում են գերծանրաբեռնված, մահճակալային ֆոնդը սպառված է, շատ են վարակման դեպքերը, որոնք ընթանում են կլինիկական ծանր դրսևորումներով: Ըստ Ռոմելլա Աբովյանի` երկրում բավական մտահոգիչ իրավիճակ է ստեղծվել:
«Ասեմ, որ շատ են դեպքերը, երբ մեր քաղաքացիները ուշ են դիմում: Նախ` ուշ են թեստավորվում, ախտանշանների դեպքում մտածում են, թե սեզոնային մրսածություն է: Այնքան են ուշացնում, որ, թոքերը բավական ախտահարված, նոր գալիս են բուժհաստատություն: Հորդորում եմ մեր բնակչությանը, եթե կան ախտանշաններ՝ կոկորդի ցավ, գլխացավ, ջերմություն, մարմնի թուլություն, ապա անմիջապես դիմեք բժշկի»,- ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:

По критериям ЕС, Армения по показателям COVID-19 приближается к горящей красной зоне
Эпидемическая ситуация в Армении довольно напряженная. Данные анализа последних 14 дней по республике показывают, что количество новых случаев заболевания по сравнению с предыдущими 14 днями увеличилось на 50%.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» начальник отдела эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении Ромелла Абовян отметила, что репродуктивность инфекции выше 1, что говорит о том, что она распространяется очень быстрыми темпами.
«К сожалению, число новых случаев заболевания во всех возрастных группах детей и подростков увеличилось в 1,5-1,7 раза. По критериям ЕС мы уже приближаемся к горящей красной зоне. То есть переходим из красной зоны в горящую красную зону. Сейчас заболеваемость в нашей стране составляет 475, при достижении 500 мы будем считаться горящей красной зоной (заболеваемость рассчитывается на 100 000 жителей - прим. ред.). Могу сказать, что темпы заболеваемости высоки во всех регионах», - сказала Ромелла Абовян. По словам специалиста, болезнь помолодела, в основном адресными стали люди 30-50 лет.
Больницы переполнены, коечный фонд исчерпан, имеется много случаев заболевания с тяжелыми клиническими проявлениями. По словам Ромеллы Абовян, ситуация в стране весьма тревожная.
«Должна сказать, что во многих случаях наши граждане обращаются с опозданием. Обследование происходит позже, при появлении симптомов им кажется, что это сезонная простуда. Приходят с опозданием и легкие уже бывают сильно повреждены. Я призываю наше население, если есть симптомы - боль в горле, головная боль, жар, слабость, немедленно обращайтесь к врачу», - предостерегла Ромелла Абовян.