ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին սեպտեմբերի 30-ին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
«Ուրախ եմ Ֆրանսիան ներկայացնել մի երկրում, որի հետ իմ երկիրն առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի: Կանեմ ամեն ինչ՝ ավելի զարգացնելու երկկողմ կապերը»,- նշել է նորանշանակ դեսպանը և նախագահ Սարգսյանին փոխանցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջերմ ողջույնները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ՀՀ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ երկուստեք ջանքերով հայ-ֆրանսիական արդեն իսկ ընդգրկուն օրակարգը կհարստացվի նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով:
«Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի՝ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը, մեր պետությունների առանձնահատուկ հարաբերությունները, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և փոխվստահությունը լուրջ հիմք են հայ-ֆրանսիական համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ Հայաստանն արժևորում է մեր երկրի համար ծանր ու դժվարին օրերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ֆրանսիայի ժողովրդի աջակցությունն ու համերաշխությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ֆրանսիական համագործակցության տարբեր ոլորտներին: Նախագահ Սարգսյանը հեռանկարային է դիտարկել գործակցությունը նորագույն տեխնոլոգիաների բնագավառում: Նա ներկայացրել է ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը, որը, լինելով ապագային միտված ծրագիր, կենտրոնանալու է երկրի գիտատեխնոլոգիական, կրթական զարգացման վրա: Համագործակցության վերաբերյալ արդեն իսկ նախնական պայմանավորվածություններ կան նաև ֆրանսիական մի շարք խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ:«Հայաստանը Ֆրանսիայի աջակցությամբ կարող է կառուցել ապագայի լոկոմոտիվները, դրանք տեխնոլոգիական լոկոմոտիվներն են»,-նշել է նախագահը:
Խոսվել է նաև կրթության, մշակույթի, առողջապահության ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված հավակնոտ ծրագրերի իրականացման մասին, որոնց միջոցով, ինչպես նշել է դեսպանը, ֆրանսիական կողմը պատրաստ է Հայաստանում ներդնել իր փորձը:

Newly appointed Ambassador of France delivers credentials to President of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of France to Armenia AnneLouyot delivered credentials to President of Armenia Armen Sarkissian on September 30.
‘’I am happy to represent France in a country, with which my country has unique relations. I will do everything to further develop bilateral relations’’, the newly appointed Ambassador said, conveying the warm greetings of French President Emmanuel Macron to President Sarkissian.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, the President congratulated AnneLouyot on assuming the position, wished her success and hoped that by joint efforts the already rich agenda of the two countries will be enriched with new ideas and initiatives.
According to President Sarkissian, the friendship between Armenia and France coming from the depth of centuries, the unique relations between the two states, the high level political dialogue and mutual trust are a serious basis for the future development of the Armenian-French relations.
Armen Sarkissian noted that Armenia greatly appreciates the support and solidarity of French President Emmanuel Macron and the French people during the hard days for Armenia.
The interlocutors referred to different spheres of the Armenian-French cooperation. President Sarkissian assessed cooperation in modern technologies as promising. He presented ATOM (Advances Tomorrow) presidential initiative, which, being a future-oriented project, will be focused on the scientific-technological and educational development. There are already some preliminary agreements on cooperation with a number of French major technological companies. ‘’Armenia, with the support of France, can establish the locomotives for the future, which are technological locomotives’’, the President said.
The sides also spoke about the implementation of ambitious programs aimed at expanding cooperation in the fields of education, culture and healthcare, through which, as the Ambassador noted, the French side is ready to invest its experience in Armenia.