Հայաստանը գերիների վերադարձի հարցում միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքն ունի. Կարեն Անդրեասյանը հանդիպել է ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը հայրենիք ժամ առաջ ապահովելու համար Հայաստանը միջազգային գործընկերների ամուր աջակցության և միջազգային ճնշումն այս հարցում ուժեղացնելու կարիքն ունի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ շեշտել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ առաքելությունը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց այցելելու և նրանց կապն ընտանիքի հետ մշտապես ապահովելու հարցում: Նա Թիերի Ռիբոյի հետ կիսվել է խորը մտահոգությամբ՝ կապված Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների ու պատանդների խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի հետ։
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում կառույցի իրականացրած գործունեությունն ու անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։
Նախարարությունից հայտնում են, որ հյուրի խնդրանքով, ի թիվս այլ հարցերի, Կարեն Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև Արդարադատության նախարարության բարեփոխումների օրակարգին և առանձնացրել քրեակատարողական համակարգի առողջացման ծրագիրը՝ ուղղված ոչ միայն ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանությանն, այլև կառավարման համակարգի բարելավմանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը՝ երկու կառույցների միջև առկա համագործակցությունն առավել խորացնելու հարցում։

Armenia needs support of intl. partners for repatriation of POWs – Justice Minister meets Head of ICRC delegation
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. For ensuring the return of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, Armenia needs the strong support of international partners and the strengthening of international pressure in this regard, ARMENPRESS reports Justice Minister of Armenia Karen Andreasyan said during the meeting with Thierry Ribo, Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation to Armenia.
The Minister praised the ICRC mission during and after the 44-day war unleashed by Azerbaijan for visiting the Armenian POWs and civilian hostages in Azerbaijan and ensuring their communication with their families.
He shared with Thierry Ribo deep concern over the torture, inhuman and degrading treatment of Armenian captives and hostages in Azerbaijan.
The head of the ICRC delegation presented the activities carried out by the organization in the post-war period and touched upon other issues of mutual interest.
At the request of the guest, among other issues, Karen Andreasyan referred to the reform agenda of the Ministry of Justice.
The interlocutors stressed their readiness to further deepen the existing cooperation between the two institutions.