«Դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» ծրագրով 14 հաստատություն հիմնովին կառուցվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով ու Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» ծրագրի շրջանակում այս պահին հիմնովին կառուցման ակտիվ փուլում են 14 դպրոցներ։
3 դպրոցների կառուցման համար հայտարարված մրցույթներն ամփոփվում են, 5-ի դեպքում` իրականացվում են նախագծման աշխատանքներ։ 2021թ. արդեն մեկնարկել է երկու դպրոցի շինարարություն»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ նշված է փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ծրագրի իրականացման համար ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի ներդրումը կազմում է 107 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որով Հայաստանում կառուցվելու են 46 դպրոցներ. 14-ը` Երևանում, 32-ը` մարզերում։ Նույն ծրագրով արդեն կառուցվել ու շահագործման են հանձնվել 7 դպրոցներ, որոնցից 1-ը (Երևանի թիվ 51 դպրոց)` այս տարի։
Ըստ հաղորդագրության՝ հարյուրավոր աշակերտներ արդեն կրթություն են ստանում հարմարավետ պայմաններում։ Նորակառույց դպրոցները հարմարեցված են ներառական կրթության համար, ունեն վերելակ, հարմարավետ կահավորված դասասենյակներ, մարզադահլիճ, միջոցառումների դահլիճ, հագեցած լաբորատորիաներ։ Դպրոցների կարևորագույն առավելությունը սեյսմակայունությունն է, շուրջ 20 հազար դպրոցականի` անվտանգ կրթության ապահովումը։

В рамках программы "Улучшение сейсмической безопасности школ" строится 14 образовательных учреждений
В рамках реализуемой Фондом территориального развития при финансировании правительства Республики Армении и Азиатского банка развития программы "Улучшение сейсмической безопасности школ" на данный момент в процессе активного строительства находятся 14 образовательных учреждений. Подведены итоги объявленных тендеров на строительство 3 школ, по 5 школам ведутся проектные работы. В 2021 года уже началось строительство двух школ.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера Сурена Папикяна, инвестиции правительства Республики Армении и Азиатского банка развития на реализацию программы составляют 107 млн долларов США, на которые в Армении будет построено 46 школ: 14 - в Ереване, 32 - в областях. По этой же программе уже построено и сдано в эксплуатацию 7 школ, одна из которых (ереванская школа номер 51) - в текущем году.
Сотни учащихся уже получают образование в комфортных условиях. Новые школы адаптированы для инклюзивного образования, оснащены лифтами, имеют комфортабельные классы, спортзалы, актовые залы, оборудованные лаборатории. Важнейшим преимуществом школ является их сейсмостойкость, обеспечение безопасного обучения около 20 тысяч школьников.