ՀՀ ՄԻՊ-ը հրապարակում է միայն հիմնավոր փաստեր, ու կա ավելին, քան հրապարակված է. Արման Թաթոյանի պատասխանը Ադրբեջանի ՊՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը վերահաստատում է իր հայտարարությունը, որ ադրբեջանական զինծառայողները Գեղարքունիքի Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից, դիտավորյալ հրդեհներ են գցում:
«Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը երեկ պաշտոնական հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով հրապարակված անհերքելի փաստերը:
Այս բոլոր փաստերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են փոխանցել գյուղերի բնակիչները: Մենք դա հիմնավոր ստուգել ենք մի քանի աղբյուրից, այդ թվում՝ օբյեկտիվ ապացույցներով:
Հայտարարությամբ որոշվել էր հրապարակել ոչ բոլորը, բայց ադրբեջանական ՊՆ հերքումից հետո լրացուցիչ տեսանյութ-ապացույց ենք հրապարակում, որ հենց Կութ գյուղից է արված երկու օր առաջ՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ Արման Թաթոյանի՝ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ, այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, իսկ նրանց զինված ուժերը պետք է բացառեն ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումները:
«Բոլորը պետք է միշտ նկատի ունենան, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակում է միայն հիմնավոր փաստեր, ու կա ավելին, քան հրապարակված է: Դրանք բոլորը արձանագրվում և ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին»,- ընդգծումէ ՄԻՊ-ը:

Омбудсмен Армении публикует лишь обоснованные факты: ответ Армана Татояна МО Азербайджана
Омбудсмен Армении подтверждает свое заявление о том, что азербайджанские военнослужащие преднамеренно поджигают территории у своих палаток, расположенных по соседству с селами Сотк и Кут Гегаркуникской области.
«Министерство обороны Азербайджана вчера распространило официальное заявление, опровергая опубликованные неопровержимые факты.
Все эти факты переданы в Офис Защитника прав человека жителями этих сел. Мы основательно проверили их. Они из нескольких источников, есть и объективные доказательства.
Было принято решение о публикации не всех фактов, но после опровержения МО Азербайджана мы опубликуем и дополнительные видеоматериалы, сделанные именно из села Кут два дня назад, в районе 22:30», - передает «Арменпресс» сообщение, распространенное Омбудсменом.
По словам Армана Татояна, Министерство обороны Азербайджана преследует цель скрыть свои преступные действия в отношении гражданского населения Армении, к тому же, совершаемые на суверенной территории Армении.
«Все, всегда должны иметь в виду, что Омбудсмен Армении публикует лишь обоснованные факты, и их больше, чем опубликовано. Все они регистрируются и отправляются международным организациям», - подчеркнул Омбудсмен Республики Армения.