«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Աֆղանական «գորդյան հանգույցը»
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աֆղանստանում տեղի ունեցող գործընթացները բնականաբար ազդեցություն են ունենալու ինչպես տարածաշրջանային զարգացումների, այնպես էլ՝ ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների վրա։ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը այս թեմայով զրուցել է արեւելագետ Արմեն Պետրոսյանի հետ։ Ըստ նրա, Աֆղանստանում սպասվող զարգացումների մասով բավական առանցքային ամսաթիվ պետք է դիտարկել սեպտեմբերի 1-ը, երբ Թալիբանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն Վաշինգտոնը եւ ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերները երկրի տարածքից դուրս կբերեն զորախմբերը։ Թերեւս դա կդառնա կարեւորագույն այն ամսաթիվը, որից հետո կուրվագծվեն հետագա շատ ավելի առանցքային զարգացումները և հնարավոր կլինի կանխատեսումներ իրականացնել Աֆղանստանի ապագայի հետ կապված։
Միջազգային հանրության դիրքորոշումն ու մոտեցումները Աֆղանստանում ստեղծված իրավիճակի մասով հիմնականում բաժանվում է երեք մասի․ առաջին խմբում այն երկրներն են, որոնք այս կամ այն կերպ ուղերձ են հղում Թալիբանի հետ հնարավոր համագործակցության մասով, նաեւ նշում են վերջինիս ճանաչման հնարավորության մասին։ Զրուցակցիս խոսքով, դրանք այն երկրներն են, որոնք ցանկանում են ինչ-ինչ հաղթաթղթեր ձեռք բերել Աֆղանստանում ստեղծված իրավիճակից։ Այդ շարքում առաջիններից են ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի աշխարհաքաղաքական հակառակորդները, որոնք քաղաքական եւ քարոզչական հարթությունում կոալիցիոն ուժերի նման հապճեպ կերպով դուրս գալը եւ այնտեղ ստեղծված քաոսային իրավիճակը, մասնավորապես Քաբուլի միջազգային օդանավակայանում, փորձում են ներկայացնել որպես Միացյալ Նահանգների եւ ՆԱՏՕ-ի պարտություն։
Չնայած վերոնշյալ մարտահրավերներին եւ վտանգներին, Պետրոսյանն անդրադարձավ նաեւ հնարավորություններին։ Մասնավորապես, Հայաստանը կարող է որոշակի դիվանագիտական ջանքեր գործադրել, որպեսզի մեր երկիրը կարճաժամկետ տեղակայման եւ գործելու հնարավարություն ընձեռի այն միջազգային կազմակերպություններին, որոնք անվտանգային խնդիրներից ելնելով տարհանում են իրենց անձնակազմը․ «Դա միանաշանակորեն կբարձրացնի մեր երկրի քաղաքական կշիռը եւ դրան զուգահեռ նաեւ տնտեսական որոշակի շարժ կապահովի երկրում»»:

Газета «Айастани Анрапетутюн»: Афганский «гордиев узел»
«Процессы, происходящие в Афганистане, естественно, повлияют как на региональные события, так и на процессы, происходящие во всем мире. На эту тему газета «Айастани Анрапетутюн» беседовала с востоковедом Арменом Петросяном. По его словам, 1 сентября следует рассматривать довольно знаменательной датой развития событий в Афганистане, согласно договоренности, достигнутой между талибами и США, Вашингтон и его союзники по НАТО в этот день выведут из страны свои войска. Возможно, это будет самая значительная дата, после которой будет намечено гораздо больше ключевых событий, и возможно будет делать прогнозы относительно будущего Афганистана.
Международное сообщество по своим позициям и отношению к ситуации в Афганистане, в основном, делится на три группы․В первую группу входят страны, которые тем или иным образом сигнализируют о возможном сотрудничестве с талибами, и упоминают и о возможности признания последних. По словам моего собеседника, это те страны, которые из ситуации в Афганистане хотят получить свои козыри. Одним из первых это сделали геополитические противники США и НАТО, которые поспешный вывод таких политических и пропагандистских сил и создавшуюся там хаотичную ситуацию, особенно в международном аэропорту Кабула, пытаются представить как поражение Соединенных Штатов и НАТО.
Несмотря на вышеупомянутые вызовы и опасности, Петросян коснулся и возможностей. В частности, Армения может приложить определенные дипломатические усилия, чтобы наша страна предоставила возможность краткосрочного размещения и функционирования тем международным организациям, которые, исходя из проблем безопасности, эвакуируют свой персонал․«Это однозначно повысит политический вес нашей страны и параллельно с этим обеспечит определенный экономический сдвиг в нашей стране»».