Հայաստանը շարունակելու է խորացնել և ընդլայնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ. Արարատ Միրզոյանն ու ՌԴ դեսպանը քննարկում են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԱԳ նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում նախարարը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է խորացնել և ընդլայնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ միջպետական օրակարգի բոլոր ուղղություններով, ինչն արձանագրված է նաև օգոստոսի 26-ի կառավարության ծրագրում:
Նշվել է, որ տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում իրադարձությունների զարգացման դինամիկան առավել կարևոր է դարձնում հայ-ռուսական հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Ռուսաստանի ջանքերի կապակցությամբ՝ ուղղված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին, այդ թվում՝ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի փակմանը, Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմն այդպիսով խաթարում է Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված իրավիճակի լիցքաթափմանը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Զրուցակիցները նաև քննարկել են ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությունն ակտիվ ջանքեր կգործադրի` ուղղված կազմակերպության զարգացմանն ու ներուժի ամրապնդմանը:

Armenia will continue to deepen and expand allied relations with Russia – Armenian FM receives Russian Ambassador
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received on August 27 Ambassador of Russia to Armenia Sergey Kopirkin.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, during the meeting the Minister noted that Armenia will continue to deepen and expand allied relations with Russia in all directions of the interstate agenda, which is also enshrined in the August 26 Government Action Plan.
It was noted that the dynamics of regional and international developments make the need to give a new impetus to the Armenian-Russian relations even stronger.
The Armenian FM expressed satisfaction with Russia's efforts aimed at the implementation of the agreements of the trilateral declaration of November 9, 2020.
Touching upon the recent provocations by Azerbaijan, including the closure of the Goris-Kapan highway, Ararat Mirzoyan stressed that the Azerbaijani side is undermining Armenia's efforts to defuse the situation and establish peace in the region.
The interlocutors also discussed cooperation in the sidelines of the CSTO. Ararat Mirzoyan stressed that the forthcoming presidency of Armenia in the CSTO will make active efforts aimed at developing the organization and strengthening its potential.