Պուտինը Մակրոնին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ընթացքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Էմանուել Մակրոնի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին եւ 2021թ. հունվարի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ընթացքի մասին:
Արձանագրվել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում, ընդհանուր առմամբ կայուն է, քայլեր են ձեռնարկվում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման և բնակչության հումանիտար կարիքների ապահովման ուղղությամբ:
Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման տարբեր ասպեկտների շուրջ, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, հետագա համատեղ աշխատանքի փոխադարձ տրամադրվածությունը:

Putin informs Macron about implementation process of trilateral agreements on Nagorno Karabakh
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. President of the Russian Federation Vladimir Putin had a telephone conversation with the President of France Emmanuel Macron, during which, among other issues, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict was discussed, ARMENPRESS reports, the press service of the Kremlin informed.
At the request of Emmanuel Macron, Vladimir Putin informed about the implementation process of the November 9, 2020 and January 11, 2021 trilateral statements on Nagorno Karabakh.
It was noted that the situation in the region is generally stable, measures are taken to unblock economic and transport communications and meet the humanitarian needs of the people in the South Caucasus.
The mutual readiness for further joint work on various aspects of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, first of all within the framework of the OSCE Minsk Group, was emphasized.