Միջպետական ճանապարհի կառուցապատման աշխատանքներն ավարտված են
ԳԱՎԱՌ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդեն շահագործման է հանձնվել Սեւան-Մարտունի-Գետափ միջպետական ճանապարհի կառուցապատվող երկու հատվածները Չկալովկա գյուղի տարածքում։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչությունից, միջպետական նշանակության ճանապարհի կառուցապատման անհրաժեշտությունն առաջացել էր Սեւանա լճի ջրերի բարձրացման հետեւանքով։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են այս տարվա մայիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին։ Ճանապարհի առաջին հատվածը գաբիոնապատվել ու բարձրացվել է 140, երկրորդ հատվածը՝ 180 գծամետր երկարությամբ։ Առանձին հատվածներում ճանապարհը բարձրացվել է մինչեւ 3,5 մետր։ Իրականացվել են հողային պաստառի վերականգնման, ասֆալտբետոնե երկշերտ ծածկի ու մետաղական արգելապատնեշի տեղադրման աշխատանքներ։
Շինարարական աշխատանքների իրականացման համար հատկացվել է 193 միլիոն 100 հազար դրամ։Միջպետական ճանապարհի երկու հատվածները Սեւանա լճի ջրերի բարձրացման հետեւանքով հայտնվել էին ջրածածկման ու քանդման վտանգի ներքո։ Կարճ ժամանակի ընթացքում իրականացվեց շատ կարեւոր ծրագիր, ու կառուցապատումից հետո ճանապարհը միանգամայն հուսալի ու անվտանգ վիճակում սպասարկում է տրանսպորտային երթեւեկությունը¦,-նշեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Արմեն Զոհրաբյանը։

Завершено строительство межгосударственной дороги
Как сообщили «Арменпресс»в Управлении градостроительства Гегаркуникского марзпетарана, необходимость строительства межгосударственной дороги возникла в результате подъема воды в озере Севан. Строительные работы велись в мае-августе этого года за счет средств государственного бюджета. Первая часть дороги была заасфальтирована и поднята длиной140, вторая - длиной 180 погонных метров. На некоторых участках дорога была поднята до 3,5 метров. Произведены реставрация грунтовых обоев, установка двухслойного асфальтобетонного покрытия и установка металлической преграды.
"На выполнение строительных работ выделено 193 миллиона 100 тысяч драмов. Оба участка межгосударственной дороги оказались под угрозой затопления и разрушения из-за подъема воды в озере Севан. В короткие сроки была реализована очень важная программа, и после строительства дорога обслуживает транспортное движение в полностью надежном и безопасном состоянии", - сказал начальник управления градостроительства Гегаркуникского марзпетарана Армен Зограбян.