Գյումրիում մեկնարկել է «Gyumri open» շախմատի պատանեկան միջազգային մրցաշարը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու մարզամշակութային կենտրոնում մեկնարկել է «Gyumri open» շախմատի պատանեկան միջազգային մրցաշարը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ Օգոստոսի 16-23-ը կայանալիք բաց մրցաշարը 223 մասնակից ունի Հայաստանի մարզերից և արտերկրից։ Մրցումները կանցկացվեն երկու տարիքային խմբում։ Մրցաշարի բյուջեն մոտ 8 մլն դրամ է, որից 1 մլն-ը՝ մրցանակային ֆոնդը։
Կազմակերպիչների հաղորդմամբ, վերջին անգամ Գյումրին շախմատի միջազգային մրցաշար ընդունել էր 2009 թվականին: 12 տարի անց նմանատիպ մրցաշար կազմակերպելը հեշտ չէր: «Ցանկացած մրցաշար կազմակերպելը հեշտ չէ, դժվարություններ եղան, բայց կարևորն այն է, որ մրցաշարը կայացավ ու մասնակիցների նման թիվ ունի»,- նշեց Գյումրու Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի մարզադպրոցի ուսմասվար Արտուշ Քոչարյանը՝ հավելելով, որ մրցաշարին մասնակցում են հանրապետության բոլոր ուժեղագույն պատանի շախմատիստները:
Մրցաշարի կազմակերպիչներն են «64 շախմատի դպրոց»-ի տնօրեն Նորայր Հովհաննիսյանն ու Գյումրու Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի մարզադպրոցի ուսմասվար Արտուշ Քոչարյանը: Մրցաշարի կազմակերպմանն աջակցել են Հայաստանի և Գյումրու շախմատի ֆեդերացիաները:

В Гюмри стартовал международный юношеский шахматный турнир "Gyumri open"
Как сообщает «Арменпресс», в открытом турнире, который состоится 16-23 августа, примут участие 223 участника из регионов Армении и зарубежья. Соревнования пройдут в двух возрастных группах. Бюджет турнира составляет около 8 миллионов драмов, из которых 1 миллион - призовой фонд.
По словам организаторов, последний раз международный шахматный турнир в Гюмри проводился в 2009 году. Спустя 12 лет организовать такой турнир было непросто. «Организовать какой-либо турнир непросто, были сложности, но важно то, что турнир состоялся и собрал такое количество участников», - сказал Артуш Кочарян, преподаватель Гюмрийской спортивной школы шахмат имени Тиграна Петросяна, добавив, что в турнире принимают участие сильнейшие юные шахматисты страны.
Организаторами турнира выступили директор «64 Шахматной школы» Норайр Оганесян и преподаватель Гюмрийской спортивной школы шахмат имени Тиграна Петросяна Артуш Кочарян. Турнир прошел при поддержке Шахматных федераций Армении и Гюмри.