Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են շուրջ 210 հազար մարդու անվտանգ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները 2020 թվականի նոյեմբերից սկսած ապահովել են ավելի քան 58 000 ավտոմեքենաների և շուրջ 210 հազար մարդկանց տեղաշարժը, սննդամթերքի և տարբեր ապրանքների տեղափոխումը Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ և հակառակ ուղղությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը:
«Դիտորդական կետի անձնակազմը վերահսկողություն է իրականացնում կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման նկատմամբ, ապահովում է տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի անվտանգությունը Լաչինի միջանցքով: Ընդ որում, յուրաքանչյուր ավտոմեքենա զննվում է, անհրաժեշտության դեպքում խուզարկվում: Մեկ օրում շուրջ 200 ավտոմեքենա է անցնում», - պատմել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վասիլի Դավիդովը:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները «Բլոկպոստ» ամրաշինական կառույցներով հագեցած դիտակետերում պլանային կարգով անցկացնում են մարտական պատրաստության պարապմունքներ, ինչպես նաեւ խախտումների եւ հնարավոր հարձակման կանխման վարժանքներ:

Российские миротворцы обеспечили около 210 тысяч человек безопасный проход через Лачинский коридор
ЕРЕВАН, 16 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. С ноября 2020 года российские миротворческие силы обеспечили передвижение более 58 тысяч автомобилей (около 210 тысяч человек), транспортировку продуктов питания и различных товаров в по Лачинскому коридору в Нагорный Карабах и обратно. Как сообщает «Арменпресс», об этом распространило заявление Минобороны РФ.
«Персонал пункта наблюдения следит за соблюдением режима прекращения огня, обеспечивает безопасность транспортных средств, движущихся по Лачинскому коридору. Кроме того, каждая машина проходит осмотр и, при необходимости, обыск. За день проезжает около 200 машин», - сказал представитель российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе Василий Давыдов.
Российские миротворцы проводят плановые боевые учения на блокпостах, оборудованных укреплениями блокпоста, а также учения по предотвращению нарушений и возможных атак.