ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունում է ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ խաղաղ բանակցային գործընթացը վերսկսելու ԵԱՀԿ ՄԽ մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մոտեցումները՝ վերսկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ բանակցային գործընթացը, որոնք ներկայացված են նրանց հուլիսի 29-ին շրջանառված համատեղ հայտարարության մեջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության տարածած մեկնաբանության մեջ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչների նախորդ՝ մասնավորապես 2020թ․դեկտեմբերի 3-ի և 2021թ․ապրիլի 13-ին համատեղ հայտարարություններում հստակ ամրագրված են խաղաղ գործընթացի առաջնահերթ խնդիրները, որոնք կարող են հիմք ստեղծել բանակցությունների համար։
Համանախագահների հայտարարությունը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության բանալին ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումն է»,- շեշտել են ՀՀ ԱԳՆ-ում։
Ըստ աղբյուրի՝ մայիսի 12-ից սկսած Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումը և վերջին օրերին ՀՀ պաշտպանական դիրքերի վրա հարձակումները հանգեցրել են իրավիճակի սրմանը։ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել իրավիճակի դե-էսկալացիայի դիրքերից և այս առնչությամբ կատարել է կոնկրետ առաջարկներ, մասնավորապես՝ հետ քաշել զինվորական ստորաբաժանումները մայիսի 11-ի դրությամբ առկա ելման դիրքեր։
ՀՀ ԱԳՆ-ն վստահություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի գործողություններին հասցեական գնահատականը կնպաստի ստեղծված պայթունավտանգ իրավիճակի հաղթահարմանը։

YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia salutes the approaches of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship to resume the Nagorno Karabakh peace process, presented in their joint statement of July 29, reads the comment of the Foreign Ministry of Armenia.
‘’In the previous statements of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the High Representatives of the Co-Chair countries, particularly the statements of December 3, 2020 and April 13, 2021, clearly state the priority issues of the peace process, which can create a basis for negotiations.
The statement of the Co-Chairs once again proves that the key to regional peace and security is a comprehensive and lasting settlement of the Karabakh conflict’’, the Foreign ministry of Armenia said.
The infiltration of the units of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia since May 12, and the attacks on Armenian defense positions in the recent days have aggravated the situation.
Armenia has always urged for de-escalation of the situation and has made clear proposals for that, particularly, to withdraw forces to their initial positions of May 11.
The Foreign Ministry of Armenia expressed confidence that the targeted assessment of Azerbaijan's actions will contribute to overcoming the explosive situation.