ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական օգնությունը դադարեցնելու մասին որոշում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի կողմից ներկայացված լրացումը, որը դադարեցնում է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը։
Մինչ լրացման ընդունումը Ֆրանկ Փալոնը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է հուլիսի 28-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրիչ գործողություններին, որի հետևանքով 3 հայ զինծառայող է զոհվել․ «Ադրբեջանի այսօրվա հարձակումը հայկական հողերը զավթելու և երկրում ժողովրդավարությունը խաթարելու ծրագրի մի մասն է։ Եթե այս ագրեսիայի անտեսումը շարունակվի, նրանք կշարունակեն հարձակումները՝ մահացու ելքով։ Ներկայացուցիչների պալատի ծախսերում փոփոխության վերաբերյալ իմ առաջարկած նախագիծը ադրբեջանական ուժերի ֆինանսավորումը դադարեցնելու ազդակ է»,- նշել է Փալոնը։
Ինչպես հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը, Փալոնի ներկայացրած փոփոխության մեջ ասված է. «Միջազգային ռազմական կրթություն և ուսուցում», ինչպես նաեւ «Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման ծրագրի» միջոցով հատկացվող որեւէ ֆինանսավորում չի տրամադրվելու Ադրբեջանին»:
Նշվում է, որ դրույթը չի արգելափակում հայեցողական ռազմական տեխնիկայի տրամադրումը, որը կարող է փոխանցվել Պաշտպանության դեպարտամենտի կողմից ԱՄՆ-ի օրենքների 333-րդ հոդվածի համաձայն:
Ինչպես տեղեկացրել են Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի վաշինգտոնյան գրասենյակից, այժմ աշխատանքներ են տարվում նաեւ այդ ուղղությամբ:

Палата представителей США приняла решение о прекращении военной помощи Азербайджану
Палата представителей США приняла внесенную конгрессменом Фрэнком Паллоне поправку, согласно которой США приостанавливают военную помощь Азербайджану. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.
До принятия поправки Фрэнк Паллоне выступил с заявлением, в котором представил провокационные действия азербайджанских вооруженных сил на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы, совершенные 28 июля, в результате которых были убиты 3 армянских военнослужащих: «Сегодняшнее нападение Азербайджана является частью плана по захвату армянских земель и подрыву демократии в стране. Если эту агрессию и дальше игнорировать, они продолжат свои атаки со смертельными исходами. Предложенный мной законопроект об изменении расходов Палаты представителей является сигналом к прекращению финансирования азербайджанских сил», - сказал Фрэнк Паллоне.
Как сообщает «Голос Америки», в изменении, представленном Фрэнком Паллоне, говорится: «Азербайджану не будет предоставляться финансирование ни через программу «Международного военного образования и обучения», ни через программу «Внешнее военное финансирование».
Отмечается, что это положение не блокирует предоставление дискреционной военной техники, которая может быть передана Департаментом обороны в соответствии со статьей 333 законов США.
Как сообщили в вашингтонском офисе Армянского национального комитета Америки, сейчас ведутся работы и в этом направлении.