Փաշինյանը ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների հետ քննարկել է ՀՀ-ԵՄ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էՌումինիայի արտաքին գործերի նախարար Բոգդան Աուրեսկուին, Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսին, Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարցերով դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգին, ինչպես նաև ԱԳԵԾ՝ Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, Տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին, Հվ․ Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Այցը լիազորված է Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նման ներկայացուցչական այցը մեր երկիր՝ հիշեցնելով, որ այն նախատեսված էր դեռևս այն ժամանակ, երբ Հայաստանում ավելի շատ ճգնաժամեր էին առկա, քան լուծումներ: «Ուրախ եմ, որ այցը կայացավ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնց արդյունքում հաստատվեց մեր ժողովրդի նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին, որոնց որակը բարձր գնահատվեց միջազգային կազմակերպությունների կողմից»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսպիսով Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված է և իշխանությունը կարող է լիարժեք վերադառնալ իր կարևորագույն աշխատանքային օրակարգի իրականացմանը, այդ թվում՝ Եվրոպական միության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների արդյունավետ կյանքի կոչմանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Բոգդան Աուրեսկուն նշել է, որ նման պատվիրակությամբ տարածաշրջանային այց պատմության ընթացքում տեղի է ունենում առաջին անգամ, որի առաջնային նպատակներից մեկը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանումն է: Ռումինիայի ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ընտրությունները բարձր մակարդակով անցկացնելու, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի, ինչպես նաև այս տարվա մարտի 1-ից Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ: Նա Հայաստանի համար կարևորել է վերոնշյալ համաձայնագրից առավելագույնս օգուտ քաղելը և ընդգծել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ նոր թափով օժանդակելու ՀՀ կառավարությանն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն առաջ մղելու գործում:
«Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը նշել է Հարավային Կովկասում անվտանգության ու կայունության ամրապնդման կարևորությունը՝ հավելելով, որ այն իրենց համար առանցքային նշանակություն ունի նաև սեփական անվտանգության ապահովման համատեքստում: Լիտվայի ԱԳ նախարարը նշել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է իր օժանդակությունը ցուցաբերել նաև այս հարցում: Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսն այս առումով կարևորել է մարդասիրական բնույթի խնդիրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի լուծումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարցերով դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգը ևս անդրադարձել է ՀՀ-ում կայացած ընտրությունների արդյունքներին՝ նշելով, որ դրանցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակից զատ, հաղթեց ժողովրդավարությունը: Նրա խոսքով՝ ի ուրախություն հայ ժողովրդի, Հայաստանում ընտրությունների ընթացքում խնդիրներ կանխատեսողները սխալ դուրս եկան, ինչը ևս ցույց է տալիս Հայաստանի՝ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարմությունը:
«Շնորհակալություն հայտնելով հնչեցված կարծիքների համար՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պատերազմից հետո ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը, ինչպես նաև ընտրություններն արձանագրեցին ժողովրդավարության կենսունակությունը մեր երկրում, ուստի ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլևս անշրջելի գործընթաց է»,- տեղեկացնում է աշխատակազմից:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին ու դրա հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի դերը Ադրբեջանից 15 հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման գործում և նշել, որ Հայաստանը պատրաստ է մարդասիրական քայլին պատասխանել համապատասխան քայլով: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ համաձայնագրի լիարժեք կատարման, պահվող բոլոր ռազմագերիների վերադարձման, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետի պաշտոնակատարն շեշտել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների՝ ելման դիրքեր դուրս գալով և հիշեցրել, որ այս հարցի շուրջ ավելի վաղ հանդես է եկել համապատասխան առաջարկությամբ: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործընթացը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:

Никол Пашинян обсудил с главами МИД стран-членов ЕС повестку отношений Армения-ЕС и региональные вопросы
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял министра иностранных дел Румынии Богдана Ауреску, министра иностранных дел Литвы Габриэлюса Ландсбергиса, федерального министра Австрии по европейским и международным делам Александра Шалленберга, а также управляющего директора внешнеполитической службы Евросоюза по России, Восточному партнерству, Центральной Азии, региональному сотрудничеству и ОБСЕ Михаэля Зиберта и специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. Визит уполномочен верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,Никол Пашинян приветствовал столь представительный визит в нашу страну, напомнив, что этот визит был запланирован еще в то время, когда в Армении больше кризисов, чем решений. “Я рад, что визит состоялся в то время, когда в Армении прошли выборы, в результате которых была подтверждена приверженность нашего народа демократическим ценностям и качество которых было высоко оценено международными организациями”, - сказал и.о. премьер-министра.По словам Никола Пашиняна, таким образом политический кризис в Армении завершился, и правительство может полностью вернуться к реализации своей важнейшей рабочей повестки, в том числе эффективной реализации положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским союзом.
Министр иностранных дел Румынии Богдан Ауреску отметил, что это первый в истории региональный визит такой делегации, и одной из основных целей визита является стимуляция отношений Армения-ЕС. Глава МИД Румынии поздравил Никола Пашиняна с проведением выборов на высоком уровне и победой партии “Гражданский договор”, а также со вступлением в силу с 1 марта текущего года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Он подчеркнул важность получения Арменией максимальной для себя выгоды от вышеуказанного соглашение, подчеркнув готовность ЕС помочь правительству Армении с новой силой продвигать институциональные реформы.
Министр иностранных дел Литвы Габриэлюс Ландсбергис отметил важность укрепления безопасности и стабильности на Южном Кавказе, добавив, что это имеет для них ключевое значение также в контексте обеспечения собственной безопасности. Министр иностранных дел Литвы отметил необходимость формирования и укрепления атмосферы доверия между сторонами нагорно-карабахского конфликта, добавив, что ЕС готов оказать содействие и в этом вопросе. В связи с этим Габриэлюс Ландсбергис подчеркнул важность решения гуманитарных вопросов, в том числе возвращения удерживаемых в Азербайджане военнопленных.
Федеральный министр Австрии по европейским и международным делам Александр Шалленберг также коснулся результатов состоявшихся в Армении выборов, отметив, что, кроме партии “Гражданский договор”, победу на них одержала демократия. По его словам, к радости армянского народа, те, кто прогнозировал проблемы на выборах в Армении, оказались неправы, что свидетельствует о приверженности Армении демократическим ценностям.
Выразив благодарность за высказанные мнения, Никол Пашинян подчеркнул, что сложившаяся после войны кризисная ситуация, а также выборы показали жизнеспособность демократии в нашей стране, следовательно, демократия в Армении - отныне необратимый процесс.
В ходе встречи собеседники обсудили повестку дня отношений Армения-ЕС, а также вопросы, связанные с ситуацией в регионе и ее урегулированием.
Никол Пашинян высоко оценил роль ЕС, в частности, председателя Европейского совета Шарля Мишеля в обеспечении возвращения 15 армянских военнопленных из Азербайджана, отметив, что Армения готова ответить на гуманитарный шаг аналогичным шагом. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул необходимость полной реализации трехстороннего соглашения, подписанного Азербайджаном 9 ноября 2020 года, возвращения всех удерживаемых военнопленных, а также мирного разрешения ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что вопрос должен быть решен исключительно путем вывода представителей вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении на их исходные позиции, и напомнил, что ранее он выступил с соответствующим предложением по этому вопросу. Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Никол Пашинян отметил, что процесс всеобъемлющего урегулирования конфликта должен происходить в рамках Минской группы ОБСЕ.