ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից, մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить права 6 захваченных армянских военнослужащих
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечения основополагающих прав 6 захваченных армянских военнослужащих.
Как сообщили «Арменпресс» в представительстве Армении в ЕСПЧ, с целью защиты прав армянских военнослужащих, взятых в плен при проведении инженерных работ на пограничном участке Гегаркуникской области Армении, Офис представителя Армении в ЕСПЧ под 39-м правилом суда представил в Европейский суд заявление о применении к Азербайджану немедленной промежуточной меры.
Цель поданного заявления - обеспечение гарантированных Европейской конвенцией по правам человека прав на жизнь и на защиту от пыток.