Հայաստանում փոփոխվել է COVID-19-ի պատվաստումների կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում COVID-19-ի պատվաստումների գործընթացը շարունակվում է, ներկայում կատարվել է 2 641 դեղաչափ պատվաստում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ԱՆ hիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ բոլոր պատվաստվածների շրջանում առողջական որևէ լուրջ խնդիր չի գրանցվել:
«Միայն սպասվող ռեակցիաներն են, այն, ինչի մասին մենք սովորաբար ասում ենք՝ ջերմության թեթև բարձրացում, ընդհանուր թուլություն, գրիպանման նշաններ, որոնք կարճ ժամանակում անցնում են: Պատվաստման գործընթացը շարունակվում է, ասեմ, որ օրական կտրվածքով պատվաստումների աճ ենք գրանցում` յուրաքանչյուր օր 4-5 տոկոսով: Երկիր ներմուծվել է 24 հազար դեղաչափ «AstraZeneca» պատվաստանյութ: Երկու խմբաքանակով ներկրվել է «Սպուտնիկ V» , առաջիկայում սպասում ենք չինական «Սինովակ» արտադրության պատվաստնայութը: Հետագայում այլ պատվաստնյութեր նույնպես կլինեն»,-ասաց Գայանե Սահակյանը: Նրա խոսքով` 1.1 մլրդ դեղաչափ պատվաստում է արվել աշխարհի ավելի քան 170 երկրում: Մոտ 200 մլն դեղաչափ պատվաստումը կատարվել է «AstraZeneca»-ով:
Գայանե Սահակյանը նաև տեղեկացրեց, որ հանրապետությունում կատարվել է պատվաստումների կարգի փոփոխություն: Եթե նախկինում պոլիկլինիկաներն աշխատում էին 5 աշխատանքային օր, ապա հիմա կաշխատեն նաև շաբաթ, կիրակի օրերին, առավոտյան ժամը 10:00-ից մինչև 16:00-ն: Մյուս փոփոխության համաձայն, 18 տարեկանից բարձր բոլոր քաղաքացիները և՛ ռիսկի խմբերում գտնվող, և՛ դրանցից դուրս, կարող են դիմել «AstraZeneca»-ով պատվաստման: «Սպուտնիկ V» պատվաստյութի հետ կապված քաղաքականությունը դեռ չի փոխվել, կպատվաստվեն մինչև 54 տարեկան խոցելի խմբերը: Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է պոլիկլինիկաների կցագրումներին: Այսինքն՝ այն քաղաքացիները, որոնք ուզում են պատվաստվել, պարտադիր չէ, որ դիմեն այն պոլիկլինիկան, որտեղ կցագրված են: Ցանկացած պոլիկլինիկա կարող են դիմել, միայն թե նախապես գրանցվեն: Մյուս փոփոխության համաձայն, կարող են պատվաստվել նաև օտարերկյա այն քաղաքացիներy, որոնք ժամանակավոր են երկրում և կացության թույլտվություն ունեն:
Հարցին, թե արդյոք պատվաստվելուց առաջ որևէ հետազոտություն անելու անհրաժեշտություն կա՞, Գայանե Սահակյանը նշեց, որ դրա կարիքը չկա:
«Ոչ արյան հետազոտության, ոչ տրոմբոցիտների քանակը որոշելու կարիք չկա: Նույնիսկ կորոնավիրոսի ախտորոշման թեստ հանձնելու, հակամարմիններ ստուգելու անհրաժեշտություն չկա»,- ասաց Գայանե Սահակյանն՝ ընդգծելով, որ գերագույն նպատակը հնարավորինս մահերը կանխելը, առողջապահական բեռը թեթևացնելն է: Նրա խոսքով՝ առայժմ հստակ ժամկետներ չկան, թե պատվաստվելը որքան ժամանակի համար է:

В республике изменен порядок вакцинации
В стране продолжается процесс вакцинации, на данный момент использованa 2 641 доза вакцины. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, руководитель Национальной программы иммунизации Гаяне Саакян отметила, что серьезных проблем со здоровьем среди всех вакцинированных не зарегистрировано.
“Это всего лишь ожидаемые реакции, о чем мы обычно говорим - небольшая температура, общая слабость, симптомы гриппа, которые проходят в короткие сроки. Процесс вакцинации продолжается, скажу, что мы ежедневно фиксируем рост прививок на 4-5%. В страну ввезено 24 тысячи доз вакцины “АстраЗенека”. “Спутник V” завозен двумя партиями, и в ближайшее время ждем вакцину “Sinovak” китайского производства. В будущем появятся и другие вакцины”, - сказала Гаяне Саакян. По ее словам, в более чем в 170 странах мира введено 1,1 миллиарда доз вакцины. Введено около 200 миллионов доз вакцины “AstraZeneca”.
Гаяне Саакян также сообщила, что в республике изменен порядок вакцинации. Если раньше поликлиники работали по 5 рабочих дней, то теперь они будут работать и по субботам и воскресеньям с 10:00 до 16:00. Согласно другой поправке, все граждане старше 18 лет, как из групп риска, так и другие, могут быть вакцинированы вакциной “AstraZenec”. Вакцинальная политика “Sputnik V” пока не изменилась, будут вакцинированы группы риска до 54 лет. Следующее изменение касается поликлиник. То есть гражданам, желающим пройти вакцинацию, необязательно идти в поликлинику, где они состоят на учете. Они по предварительной записи могут обратиться в любую поликлинику. Согласно другой поправке, иностранные граждане, имеющие разрешение на временное проживание в стране, также могут быть вакцинированы.
На вопрос, нужно ли проводить какие-либо обследования перед вакцинацией, Гаяне Саакян ответила, что в этом нет необходимости.
“Нет необходимости в анализе крови или подсчете тромбоцитов. Нет необходимости даже проходить тест на COVID-19 и проверять наличие антител”, - сказала Гаяне Саакян, подчеркнув, что главная цель - максимально предотвратить смертельные случаи, облегчить проблемы здоровья. По ее словам, четких сроков действия вакцины пока нет.