ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձավ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության և պատմական արդարության, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության առումով:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին Այվազյանն ասաց՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
«Հետպատերազմյան առաջին ապրիլի 24-ը հստակ և հատուկ միջազգային հնչեղություն ունեցավ: Այս տարի այդ օրը նշանավորվեց հայ ժողովրդին միջազգային հանրության կողմից շատ ուժեղ զորակցության արտահայտմամբ: Հայաստան են ժամանել բարձրաստիճան պատվիրակություններ՝ չնայած համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներին: Եղան ուղերձներ մեր միջազգային բազմաթիվ գործընկերների կողմից, այդ թվում` ամենաբարձր մակարդակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության և պատմական արդարության, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության առումով»,- ասաց Այվազյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ ամբողջովին կիսում է նախագահ Բայդենի ուղերձում արտահայտված այն միտքը, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի` կանխելու նմանօրինակ միջազգային հանցանքների կրկնությունն ապագայի համար:
«Ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման գործում Հայաստանը միջազգային օրակարգ առաջ մղելու առաջամարտիկներից է, և այդ իմաստով նախագահ Բայդենի ուղերձը շատ մեծ ավանդ է»,- եզրափակեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն է: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է մոտ երեք տասնյակ պետություն՝ Ուրուգվայը, Արգենտինան, Ավստրիան, Բելգիան, Բոլիվիան, Բրազիլիան, Կանադան, Չիլին, Կիպրոսը, Չեխիան, Դանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իտալիան, Լիտվան, Լյուքսեմբուրգը, Նիդերլանդները, Պարագվայը, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սիրիան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Ֆրանսիան, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններ:

Исполняющий обязанности министра иностранных дел РА обратился к признанию Байденом Геноцида армян.
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Ара Айвазян отметил, что признание и осуждение Геноцида армян возможно не только с точки зрения истины и исторической справедливости, но и с точки зрения физической безопасности армянского народа.
Отвечая на вопрос «Арменпресс», Айвазян сказал об этом, имея в виду признание президентом США Джо Байденом Геноцида армян.
«Первое послевоенное 24 апреля имело явный и особый международный резонанс. В этом году этот день ознаменовался решительной поддержкой армянского народа международным сообществом. Несмотря на ограничения, вызванные эпидемией, в Армению прибыли делегации высокого уровня. Были послания от многих наших международных партнеров, в том числе на самом высоком уровне. Признание и осуждение Геноцида армян возможно не только с точки зрения истины, исторической справедливости, но и с точки зрения физической безопасности армянского народа», - сказал Айвазян.
Исполняющий обязанности министра отметил, что полностью разделяет идею, выраженную в послании президента Байдена, о том, что международное сообщество должно предпринять активные шаги для предотвращения повторения подобных международных преступлений в будущем.
«В каком-то смысле послание президента Байдена является большим вкладом в продвижение Армении в международной повестке дня по предотвращению и осуждению геноцидов», - заключил исполняющий обязанности министра.
2021 г. 24 апреля Джо Байден стал первым президентом США, признавшим Геноцид армян.
Геноцид армян 1915 года Османской империей - величайшее преступление начала 20 века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Признали геноцид и осуждают его около тридцати стран мира: Уругвай, Аргентина, Австрия, Бельгия, Боливия, Бразилия, Канада, Чили, Кипр, Чехия, Дания, Германия, Греция, Италия, Литва, Люксембург, Нидерланды, Парагвай, Польша, Португалия, Румыния, Россия, Сирия, Словакия, Швеция, Швейцария, Франция, авторитетные международные организации.