ՀՀ նախագահն ընդունել է կառավարության հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 130-րդ հոդվածը.
Ընդունել Կառավարության հրաժարականը»,- նշված է հրամանագրում:
Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 25-ին հայտարարել է ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին։
ՀՀ Սահմանադրության 130 հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրության 158-րդ հոդվածով սահմանված դեպքերում Հանրապետության նախագահն անհապաղ ընդունում է Կառավարության հրաժարականը:
Ըստ Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի՝ Կառավարությունը Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է իր հրաժարականը նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի, Կառավարությանը վստահություն չհայտնելու, Կառավարության ծրագրին հավանություն չտալու, վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացվելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու օրը:

Президент Армении принял отставку правительства
«Принимая за основу статью 130 Конституции — принять отставку правительства», - говорится в постановлении.
25 апреля Никол Пашинян объявил о своей отставке с поста премьер-министра в преддверии внеочередных парламентских выборов.
Согласно статье 130 Конституции Республики Армения, в случаях, предусмотренных статьей 158 Конституции, президент Республики немедленно принимает отставку Правительства.
Согласно статье 158 Конституции, Правительство подает прошение об отставке Президенту Республики в день первой сессии новоизбранного Национального Собрания, выражения недоверия Правительству, неутверждения программы Правительства, отставки премьер-министра с должности или когда должность премьер-министра остается вакантной.