Ուրուգվայը շարունակելու է հայերի հետ ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը. Ալֆրեդո Ֆրատտի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայը շարունակելու է հայ ժողովրդի հետ ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Արմենպրես»-ին տրամադրած տեսաուղերձում այս մասին նշել է Որուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Ալֆրեդո Ֆրատտին:
«Այս ապրիլի 24-ին, ինչպես ամեն տարի, մենք Հայ դատի խորհրդի և Ներկայացուցիչների պալատի հետ պետք է նշեինք Հայոց ցեղասպանության տարելիցը: Պատճառները ստիպում են, որ մենք չկարողանանք այլ բան անել, քան հեռավար եղբայրական գրկախառնություն ուղարկել ողջ հայ համայնքին, հազարամյա համայնքին, որը սկիզբ է առել մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակից, և որը երկար տարիներ ի վեր իր մասնակցությունն է բերում մեր երկրում ճիգ ու ջանք գործադրելով ՝ որոնելով այն խաղաղությունը, որը նրանք չէին գտել իրենց երկրում: Այսպիսով, նորից եմ կրկնում` ջերմ ողջույն մեր կողմից: Անշուշտ, մենք կշարունակենք հանդիպել գալիք տարիներին, կշարունակենք համապատասխանաբար ոգեկոչել, և չեմ ուզում թույլ տալ, որ այս 106-ամյակն անցնի առանց այս խոսքն ասելու: Մենք կշարունակենք աշխատել մեր ժողովուրդների եղբայրացման համար, և տա Աստված, որ հաջորդ տարի մենք կարողանանք համապատասխանաբար նշել Հայոց ցեղասպանության տարելիցը»,- ասել է Ալֆրեդո Ֆրատտին՝ ընդգծելով, որ Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին երկիրն է, դա տեղի է ունեցել 1965 թվականին:

Уругвай и дальше будет поминать память жертв Геноцида армян среди армян: Альфредо Фратти
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Уругвай продолжит поминать память жертв Геноцида армян с армянским народом.Об этом в видеообращении «Арменпресс» заявил председатель Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Альфредо Фратти.
«24 апреля, как и каждый год, мы должны были отмечать годовщину Геноцида армян вместе с Советом Ай Дата и Палатой представителей. Причина в том, что мы ничего не можем сделать, кроме как послать удаленные братские объятия всей армянской общине, тысячелетней общине, возникшей с 3-го тысячелетия до нашей эры, которая участвует в нашей стране много лет, прилагает усилия в поисках мира, которого они не нашли в своей стране. Итак, еще раз сердечный прием от нас. Конечно, мы продолжим встречаться в ближайшие годы, мы продолжим отмечать соответствующим образом, я не хочу, чтобы эта 106-я годовщина прошла, не сказав этого. Мы продолжим работать во имя братства наших народов. Дай Бог, в следующем году мы сможем отметить годовщину Геноцида армян», - сказал Альфредо Фратти, отметив, что Уругвай был первой страной, признавшей Геноцид армян в 1965 году. .
Османской империей в 1915 году Геноцид армян - величайшее преступление начала 20 века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Геноцид признали и осудили около тридцати стран.