Գլենդելում անցկացվել է մոմավառություն՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Գլենդել քաղաքում անցկացվել է մոմավառություն ՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ամերիկայի ձայն»-ը տեղեկացնում է, որ միջոցառմանը ներկա են եղել նահանգային և քաղաքային կառույցների պատասխանատուներ, ովքեր ևս մեկ անգամ կոչով դիմել են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին 1915 թվակականի դեպքերը որակել որպես ցեղասպանություն:
Մասնակիցներն իրենց ելույթներում ընդգծել են, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում Սփյուռքն ունի մեծ դերակատարություն և ասելիք: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները հույս են հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, որից հետո հայ ժողովրդի աշխատանքը կշարունակվի պահանջատիրության ուղղությամբ:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պատրաստվում է ապրիլի 24-ին պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հրապարակումները վերջին օրերին ամերիկյան մամուլի գլխագրերում են՝ հղում կատարելով Սպիտակ տան իրենց աղբյուրներին:
ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև ընդունվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը հաստատող բանաձև ընդունվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 30-ին:

В Глендейле зажгли свечи в память о жертвах Геноцида армян
В память о жертвах Геноцида армян в Глендейле (США) состоялась акция зажжения свечей. Как передает «Арменпресс», “Голос Америки” сообщает, что в акции участие приняли официальные лица государственных и городских структур, которые в очередной раз обратились к президенту США Джо Байдену с просьбой назвать события 1915 года геноцидом.
В своих выступлениях участники подчеркнули, что диаспора в международном признании Геноцида армян играет очень большую роль. Представители армянской общины выразили надежду, что президент США Джо Байден признает Геноцид армян, после чего работа армянского народа продолжится в направлении предъявления требований.
Президент США Джо Байден намерен 24 апреля официально признать Геноцид армян. Сообщения об этом в последние дни были в заголовках американской прессы со ссылкой на источник в Белом доме.
Сенат США 12 декабря 2019 года принял резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. Резолюция, подтверждающая позицию США по Геноциду армян, Палатой представителей США была принята 30 октября 2019 года.