Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնն ու ազգային պատկերասրահը մշակութային ժառանգության եզակի նմուշները կհանրայնացնեն նորովի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կինոարվեստի և կերպարվեստի միևնույն՝ մշակութային ժառանգության բացառիկ ու եզակի նմուշների նորովի հանրայնացման նպատակով ապրիլի 20-ին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի միջև համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից, երկկողմ գործակցության հուշագիրը միտված է մշակութային կինոժառանգության նմուշներն ուղղորդել դեպի թանգարան՝ բացառիկ ու եզակի կադրերին տալ նոր կյանք ու նոր շնչառություն (դասախոսություն, ցուցադրություն, կինոդիտում)։
Հուշագրի ստորագրմանը հաջորդել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով «Սա–Նրանից– Հին» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը, որի հիմնական թեմաներն են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում որպես մարդկության ստեղծած բացառիկ արժեքներ ընդգրկված միջնադարյան վանական համալիրները՝ Հաղպատի և Սանահինի վանքերը:
Յուրօրինակ ցուցադրանքում ներառված է նաև Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից վերականգնված Փարաջանովի հանրահայտ «Նռան գույնը» ֆիլմի վերջնական տարբերակ չմտած կադրերն ամփոփող եզակի ինստալացիան (Հաղպատ և Սանահին վանական համալիրների տեսարաններով):
«Հայկական կինոարվեստիևկերպարվեստի մշակութային ժառանգության վերարժևորման կարևորագույն ուղերձը կրող երկխոսությունը առիթ հանդիսացավ երկու պետական կառույցների ղեկավարների՝Շուշանիկ Միրզախանյանի(Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն)ևՄարինե Հակոբյանի(Հայաստանի ազգային պատկերասրահ) համար՝ ստորագրելու գործակցությանայս հեռանկարայինհուշագիրը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Национальный киноцентр и Национальная галерея Армении представят редкие образцы культурного наследия
Для большей популяризации единственных и уникальных образцов армянского киноискусства и изобразительного искусства, 20 апреля между Национальным киноцентром Армении и Национальной картинной галереей Армении был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Как сообщили Арменпресс в Национальном киноцентре Армении, согласно Меморандуму о двустороннем сотрудничестве образцы кинонаследия будут переданы в музей, чтобы исключительным и редким кадрам дать новую жизнь и новое дыхание (лекции, показы, кинопросмотры).
За подписанием меморандума последовало открытие в Национальной картинной галерее Армении экспозиции под названием “СА-НРАНИЦ-ХИН” (Этот старее того), открывшейся по случаю Международного дня памятников и исторических мест, основными темами которой являются средневековые монастырские комплексы Ахпат и Санаин, включенные в список Всемирного наследия ЮНЕСКО в качестве исключительных ценностей, созданных человечеством.
В своеобразной экспозиции представлена и уникальная инсталляция кадров из филма Параджанова “Цвет граната”, отреставрированная Национальным киноцентром Армении (в виде сцен монастырских комплексов Ахпат и Санаин).
"Диалог, носящий важнейшее послание переоценки культурного наследия армянского киноискусства и изобразительного искусства, стал поводом для руководителей двух государственных структур - Шушаник Мирзаханян (Национальный киноцентр Армении) и Марине Акопян (Национальная галерея Армении) - подписать этот перспективный Меморандум о сотрудничестве”, - говорится в сообщении.