Նախագահ Սարգսյանը ցավակցել է Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սարգսյանը ցավակցել է Նյու Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
ՀՀ նախագահի ցավակցական խոսքում նշված է. «Շատ ցավալի լուր ստացա. վախճանվել է ամերիկյան ժամանակակից մտքի և հայկական աշխարհի փայլուն դեմքերից մեկը՝ կրթության ու մշակույթի նվիրյալ, Նյու Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, նախկինում Նյու Յորքի հանրային գրադարանի նախագահ, Բրաունի համալսարանի առաջին օտարազգի նախագահ, ԱՄՆ նախագահի «Ազատության» մեդալակիր և իմ վաղեմի բարեկամ Վարդան Գրեգորյանը:
Վարդան Գրեգորյանը, ում օրեր առաջ և հենց իր ծննդյան օրը՝ ապրիլի 8-ին, հանձնվեց ՀՀ քաղաքացիությունը հավաստող անձնագիրը, իր ազգի նվիրյալն էր, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման իսկական մեկենաս, ինչի վկայությունը նրա հայանպաստ հանրային գործունեությունն էր: Մեր անձնական հանդիպումների ու զրույցների, Սփյուռքում տեղի ունեցած բազում միջոցառումների ժամանակ անձամբ եմ առիթ ունեցել համոզվելու դրանում:
Անկեղծ ցավակցություններս եմ հղում Վարդան Գրեգորյանի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին և կիսում նրանց ծանր վիշտը»:

Президент Армении выразил соболезнования в связи с кончиной Вардана Грегоряна
Президент Армении Армен Саркисян выразил соболезнования в связи с кончиной президента Фонда Карнеги в Нью-Йорке, соучредителя гуманитарной инициативы «Аврора» Вардана Грегоряна.
«Получил очень печальную весть: скончался один из самых ярких деятелей современной американской мысли и армянского мира, президент Фонда Карнеги в Нью-Йорке, соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора», бывший президент Нью-Йоркской публичной библиотеки, первый иностранный президент Университета Брауна, мой старый друг Вардан Грегорян.
Вардан Грегорян, которому несколько дней назад, в день его рождения, 8 апреля, был вручен паспорт гражданина Республики Армения, был предан своему народу, был истинным сторонником укрепления связей Родина-Диаспора, о чем свидетельствует его проармянская общественная деятельность. Во время наших личных встреч и бесед, во время многочисленных мероприятий в диаспоре я лично имел возможность убедиться в этом.