Գերիների վերադարձը ռուսական կողմի համար առաջնահերթությունների շարքում է. ՌԴ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերիների վերադարձի հարցը Ռուսաստանի ղեկավարության և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի համար առաջնահերթությունների շարքում է, և աշխատանքն այդ ուղղությամբ շարունակվում է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ ապրիլի 12-ին Երևանի «Մոսկվայի տուն» մշակութագործարարական կենտրոնում լրագրողների հետ կայացած ճեպազրույցում:
«Գերիների վերադարձի հարցը ռուսական կողմի համար առաջնահերթություններից մեկն է: Այդ ուղղությամբ համառ ու հետևողական աշխատանք է ընթանում: Փաստացի տեղյակ եք՝ մեկ անգամ չէ, որ գերիներ են վերադարձել: Ես վստահ եմ, որ Մուրադովն այդ ուղղությամբ կշարունակի աշխատանքը»,-ընդգծեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի հայտարարությունն առ այն, թե իբր «բոլոր գերիները վերադարձված են», դեսպանը դժվարացավ մեկնաբանել. «Որքանով ինձ է հայտնի՝ աշխատանքն այդ ուղղությամբ շարունակվում է, և ռուսական կողմի համար այն առաջնահերթությունների շարքում է»:

Возвращение пленных - в числе приоритетов российской стороны: Посол РФ
Вопрос возвращения пленных - в числе приоритетов руководства России и российского миротворческого контингента, и работа в этом направлении продолжается.
Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге в Центре “Дом Москвы” в Ереване 12 апреля сказал чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
“Вопрос возвращения пленных является одним из приоритетов российской стороны. В этом направлении ведется упорная и последовательная работа. Как известно, пленные уже не раз возвращались. Уверен, что Мурадов продолжит работу в этом направлении”, - сказал Сергей Копыркин.
Что касается заявления азербайджанской стороны, что “все пленные возвращены”, посол затруднился его прокомментировать. “Насколько мне известно, работа в этом направлении продолжается, это один из приоритетов российской стороны”.