Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոնը կվերափոխվի. Մանրամասնում է Ռոմանոս Պետրոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՍ: «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը կդառնա լիովին նոր կառույց՝ նոր ու հզոր կարողություններով օժտված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ պետք է փոխվեն ՇՄԱԳ փորձաքննության ողջ գործընթացը և ընթացակարգերը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման՝ ՇՄԱԳ փորձագիտական ինստիտուտը վերանայելու, ինստիտուցիոնալ առումով վերաձևավորելու և փորձագիտական գործընթացը հիմնովին փոխելու անհրաժեշտություն կա։ Սա շրջակա միջավայրի նախարարության առջև ծառացած մտահոգիչ և առաջնային լուծում պահանջող խնդիրներից է, որին պետք է հանգուցալուծում տրվի 2021 թվականի ընթացքում։
«Իմ հրամանով ամիսներ առաջ Շրջակա միջավայրի նախարարությունում ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ նոր օրենքի մշակման ակտիվ աշխատանքներ է տանում։ Նոր օրենքի ընդունմամբ ակնկալվում է նախևառաջ նոր որակի Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և Ռազմավարական էկոլոգիական գնահատման ինստիտուտի կայացում և գործընթացի մասին հանրային ընկալումների փոփոխություն։ Պետք է փոխվեն ՇՄԱԳ փորձաքննության ողջ գործընթացը և ընթացակարգերը։ Այն, ինչ այսօր կա, չի բավարարում տնտեսվարողների արդի պահանջներին և իրական բնապահպանությամբ մտահոգ շրջանակների պահանջներին։ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը պետք է դառնա լիովին նոր կառույց՝ նոր ու հզոր կարողություններով օժտված»,- նշել է նախարարը։
Աշխատանքային քննարկումներն ուղեկցվում են բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, բնապահպանների և փորձագետների ավելի լայն խմբի հետ քննարկումներով։ Օրենքի փոփոխության նախագծի առանցքային կետերից են՝ ներդնել էլեկտրոնային կառավարման համակարգ՝ սկսած ՇՄԱԳ-ի հայտի ընդունումից, հնարավորություն ընձեռել միջազգային փորձագետ կամ փորձագետների խումբ ներգրավել գործընթացին, ապահովել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության գործընթացի թափանցիկությունը, օրենսդրությունը համապատասխանեցնել միջազգային իրավական չափորոշիչներին, հստակեցնել փորձագետների աշխատանքային կարգավիճակը, հստակեցնել ՇՄԱԳ և փորձաքննության ենթակա հիմնադրութային փաստաթղթերի և գործունեության տեսակների շրջանակը և այլն:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ առաջիկա 2-3 ամիսներին նոր օրենքի նախագիծը վերջնական պատրաստ կլինի՝ բոլոր ինստիտուցիոնալ լուծումներով։ Այն կներկայացվի շահագրգիռ բոլոր կողմերի քննարկմանը, և հանրային լայն քննարկումներից հետո ահմանված կարգով կդրվի շրջանառության մեջ։
«Այս փոփոխությունների վերջնարդյունքում մենք ունենալու ենք պետության կողմից մանդատավորված փորձաքննությունների կենտրոն, որն օժտված է լինելու լայն լիազորություններով, լինելու է ավելի ազդեցիկ և իրականացնելու է լուրջ խորքային ու բովանդակային գործառույթներ»,-նշել է Ռոմանոս Պետրոսյանը:

Экспертный центр воздействия на окружающую среду будет преобразован: Романос Петросян
ГНКО “Центр оценки воздействия на окружающую среду” станет совершенно новой структурой с новыми мощными возможностями. Как сообщает «Арменпресс», министр окружающей среды Армении Романос Петросян на своей странице в Facebook написал, что необходимо изменить весь процесс проведения экспертизы ОВОС. Он подчеркнул, что существует необходимость пересмотреть Оценку воздействия на окружающую среду в Армении, экспертный институт ОВОС, полностью реорганизовать его, кардинально изменить весь экспертный процесс. Это один из самых тревожащих и неотложных вопросов, стоящих перед Министерством окружающей среды, который необходимо решить в 2021 году.
“Согласно моему приказу несколько месяцев назад в Министерстве окружающей среды была сформирована рабочая группа, которая активно работает над разработкой нового закона Республики Армения “Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду”. С принятием нового закона, прежде всего, ожидается изменение общественного мнения о процессе новой качественной оценки воздействия на окружающую среду, создание Института стратегической экологической оценки. Следует изменить и весь процесс экспертизы ОВОС. То, что существует сегодня, не отвечает текущим потребностям бизнеса, требованиям тех, кто реально занимается окружающей средой. ГНКО “Центр оценки воздействия на окружающую среду” должна стать совершенно новой структурой с новыми мощными возможностями”, - написал министр.
Рабочие обсуждения проводятся вместе с представителями экологических организаций и с экспертами. Одним из ключевых моментов законопроекта является введение системы электронного управления, начиная с принятия заявки на ОВОС, что необходимо для того, чтобы обеспечить участие международного эксперта или группы экспертов в процессе, обеспечить прозрачность процесса оценки воздействия, привести законодательство в соответствие с международными правовыми стандартами ОВОС, с необходимыми конституционными документами и т. д.
Министр сообщил, что в ближайшие 2-3 месяца новый законопроект со всеми институциональными решениями окончательно будет готов. Он будет вынесен на обсуждение всех заинтересованных сторон и в установленном порядке после широкого общественного обсуждения будет введен в обращение.
“В результате этих изменений у нас будет государственный экспертный центр, наделенный широкими полномочиями. Он будет более влиятельным, будет выполнять серьезные углубленные и содержательные функции”, - представил Романос Петросян.