5 ամիս տևած հակադրության մեջ մեզ հաջողվել է խուսափել քաղաքացիական բախումներից. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզ այցի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 20-ին հանդիպեց Ներքին Բազմաբերդ համայնքի բնակիչների հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը հանդիպումը սկսեց Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զոհված բազմաբերդցիների հիշատակը հարգելով մեկ րոպե լռությամբ:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ գյուղում կան բազմաթիվ խնդիրներ, սակայն ինքը համոզված է, որ այսօր գյուղի բնակիչների ուշադրության կենտրոնում է Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ստեղծված իրադրությունը: Նիկոլ Փաշինյանը կիսվեց մտքերով ստեղծված իրավիճակի հետ կապված:
«5 ամիս Հայաստանի Հանրապետությունը գտնվում է հետպատերազմյան վիճակում և հետպատերազմյան հակադրության մեջ: Գիտեք, որ ագրեսիվ ձևով իշխանությունը և կառավարությունը հարձակումների է ենթարկվել և շարունակում է ենթարկվել: Գիտեք, թե ինչպիսի ելույթներ և կոչեր են հնչում: Գիտեմ, որ շատերը այս իրադրության հետ կապված ունեն բազմաթիվ հարցեր, դժգոհություններ և պահանջներ: Բայց ես ուզում եմ մի փաստի վրա հրավիրել ձեր ուշադրությունը և արձանագրել այն վիճակը, որն աննախադեպ է, որովհետև այսպիսի ծանր պատերազմից հետո 5 ամիս տևած այդ հակադրության մեջ մեզ հաջողվել է խուսափել քաղաքացիական բախումներից»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով` Հայաստանում կան ագրեսիվ ուժեր, որոնց ագրեսիվությունը օրըստօրե մեծանում է, սակայն ի շնորհիվ ժողովրդի հնարավոր է եղել խուսափել քաղաքացիական բախումներից:
«Ու սա այն պայմաններում, երբ ոմանք ուղիղ, առանց սեթևեթանքների սպանությունների, ահաբեկչական ակտեր իրականացնելու կոչեր են անում»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը Բազմաբերդի բնակիչների ուշադրությանը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ նույնիսկ որոշ դատավորներ խրախուսում են այդ սպանությունների կոչերը` իրավապահ մարմինները ձերբակալում են տվյալ անձանց, սակայն դատարանը կալանքի միջնորդությունը մերժում է և ազատ արձակում այդ անձանց:
«Գիտեմ, որ այս պահին ծագում է հետևյալ հարցը, իսկ ինչու մինչև հիմա Հայաստանում կան այդպիսի դատավորներ, որովհետև շատ արդարացի և ճիշտ հարց է: Ես հասկանում եմ, որ պետք է այս հարցին պատասխանենք և ինչն է պատճառը, որ նրանք դեռևս կան: Մենք մի շատ մեծ թերություն և մի շատ մեծ առավելություն ունենք: 2018 թվականին, երբ ձեր առջև կանգնել ենք և իրար հետ իրականացրել ենք հեղափոխություն, այն ժամանակ պարտավորություններ ենք ստանձնել, ասել ենք, որ պետական կառավարման համակարգում ջարդեր և վենդետաներ չեն լինելու: Մենք ասել ենք, որ յուրաքանչյուրը այս գործընթացի մեջ ունենալու է իր հնարավորությունը, և մենք սա ընկալել ենք որպես ձեր առաջ ստանձնած պարտավորություն և մենք հավատարիմ ենք մնացել այդ պարտավորությանը: Քաղաքական առումով, գուցե, սա հիմա պարզվում է մեծ սխալ է եղել, բայց բարոյական առումով չէինք կարող այդ պարտավորությունը ստանձնել և չկատարել: Մեր հեղափոխության հիմքում դրված է եղել քրիստոնեական արժեքները և սրա մեջ ոչ մի չափազանցություն չկա»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի կարծիքով` հիմա ակնհայտ է, որ շատ շատերը այդ սահմանը հատել են, թե քաղաքական, թե բարոյական, թե իրավական առումով:
«Սա այն խնդիրն է, որ մեր առաջ կանգնած է: Այո, այս պայմաններում և այսօր կան մարդիկ և ուժեր, որոնք ուզում են Հայաստանում արյուն հեղվի: Ուզում են, որ Երևանի, Արագածոտնի փողոցներում արյուն հեղվի, որովհետև այդ մարդիկ դեռևս չեն հագեցել հոկտեմբերի 27-ի արյունով, Մարտի 1-ի արյունով, չեն հագեցել տասնյակ քաղաքական սպանությունների արյունով: Եվ այդ մարդիկ ուզում են Հայաստանը ներքաշել նոր արյունահեղության մեջ»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

В противостоянии этих 5 месяцев нам удалось избежать гражданских столкновений. Никол Пашинян
В рамках визита в Арагацотнскую область премьер-министр РА Никол Пашинян встретился с жителями общины Неркин Базмаберд.
Как передает Арменпресс, премьер-министр Республики Армения начал встречу с минуты молчания в памятьбазмабердцев, погибших в 44-дневной войне.
Премьер-министр РА отметил, что в деревне много проблем, но он убежден, что сегодня в центре внимания жителей деревни - ситуации в Армении и вне Армении. Никол Пашинян поделился своими мыслями о ситуации.
«Республика Армения уже 5 месяцев находится в послевоенном положении. Вы знаете, чторуководство подвергалось и подвергается агрессивным нападкам. Вы знаете, какие звучат выступления и звонки.Знаю, что у многих из вас есть много вопросов, жалоб и требований в связи с этой ситуацией. Но я хочу обратить ваше внимание на один факт и отметить, что ситуациябыла беспрецедентной, потому что в этом противостоянии этих 5 месяцев нам удалось избежать гражданских столкновений», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра РА, в Армении есть агрессивные силы, агрессия которых растет день за днем, но благодаря народу стало возможно избежать гражданских столкновений.
«И это в условиях, когда некоторые люди без колебаний призывают к убийству и терактам», - сказал Пашинян.
Премьер-министр Республики Армения аривлек внимание жителей села к тому, что некоторые судьи даже поощряют эти призывы к убийствам, правоохранительные органы арестовываютэтих лиц, но суд отклоняетходатайство и освобождает этих людей.
«Знаю, что сейчас возникает следующий вопрос: а почему есть такие судьи в Армении, и этот вопрос очень справедливый и верный. Я понимаю, что нам нужно ответить на этот вопрос и сказать, в чем причина, что они все еще существуют? У нас есть очень большой недостаток и очень большое преимущество. В 2018 году, когда мы вместе с вами встали исовершили революцию, мы взяли обязательство, что не будетчисток ивендетт в системе государственного управления. Мы сказали, что у каждого будет возможность в этом процессе, и мы воспринимали это как обязательство перед вами, и мы оставались верными этому обязательству. В политическом плане, возможно, это сейчас, как оказывается, большая ошибка, но в моральном плане мы не могли взять, но не выполнить это обязательство. Наша революция была основана на христианских ценностях, и в этом нет преувеличения, - сказал Пашинян.
По мнению премьер-министра РА, теперь ясно, что многие преступили эту грань - как политически, так и морально и юридически.
«Это и есть та проблема, которая встала перед нами. Да, в этих условиях и сегодня есть люди и силы, которые хотят, чтобы в Армении пролилась кровь. Они хотят залить кровью улицыЕревана, Арагацотна, потому что те люди еще не насытились кровью 27 октября, кровью 1 марта, кровью десятков политических убийств. И эти люди хотят вовлечь Армению в новое кровопролитие», - заключил Пашинян.